Nowy numer 14/2021 Archiwum

Tolkien pisał ciąg dalszy "Władcy"

Niewielu fanów opowieści o hobbitach i elfach wie, że profesor Tolkien rozpoczął w latach 50. pracę nad powieścią, będącą kontynuacją "Władcy Pierścieni". Choć prace zostały porzucone, powstało polskie tłumaczenie istniejącego fragmentu. Jego autorem jest Ryszard Derdziński, znany polski tolkienista.

Opowieść nosi tytuł "The New Shadow" ("Nowy cień"), a jej akcja rozgrywa się w pierwszych latach Czwartej Ery Śródziemia. Rozpoczyna się nieco ponad 100 lat po upadku Saurona.

Powieść ostatecznie nie powstała. Profesor ostatecznie porzucił pracę nad "Nowym cieniem" w 1968 r. Znany jest tylko 13-stronnicowy fragment, który zredagował i opublikował syn pisarza, Christopher Tolkien. Oto początek utworu w tłumaczeniu Ryszarda Derdzińskiego (twórcy serwisu "Elendilion.pl"):

Za dni Eldariona, syna owego Elessara [czyli Aragorna - przyp. WT], o którym inne historie powiedzieć mogą wiele, poczyna się nasza opowieść. Sto i jeszcze pięć lat minęło od upadku Czarnej Wieży, a już większość mieszkańców Gondoru niewiele sobie poważała historię tamtych wydarzeń, choć żyło jeszcze kilku spośród tych, co pamiętali Wojnę o Pierścień niczym cień, który padł na ich wczesne dzieciństwo. Jednym z nich był stary Borlas z Pen-arduin. Był to młodszy syn Beregonda, pierwszego Dowódcy Straży Księcia Faramira, który przeniósł się za swym panem z Miasta do Emyn Arnen.

O czym możemy przeczytać w kolejnych akapitach? Sam profesor Tolkien tak pisze o powieści w jednym z listów z 1964 r.:

Ponieważ mamy tam do czynienia z Ludźmi, nieuchronnie dotykamy najżałośniejszej z cech ich natury: szybkiego znudzenia się dobrem. Lud Gondoru w latach pokoju, sprawiedliwości i dobrobytu jest niezadowolony i niespokojny – tymczasem monarchowie i następcy Aragorna stają się już tylko władcami i zarządcami – jak Denethor lub nawet gorzej. Odkryłem, że już tak wcześnie rozsiewa się w Gondorze rewolucyjny spisek, w którego centrum znajduje się coś w rodzaju religii satanistycznej; tymczasem gondoryjscy chłopcy zabawiają się w Orków i pozostawiają za sobą zniszczenie.

Tak czy inaczej, "Nowy cień" nie został ukończony i o dalszych losach Śródziemia dowiadujemy się głównie z dodatków do "Władcy Pierścieni".

Więcej o Tolkienie i jego twórczości przeczytasz na fejsbukowym profilu "Hobbicka Nora"

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także