Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wracamy w kosmos!

Dzisiaj w godzinach wczesnopopołudniowych zostanie przeprowadzony test kapsuły kosmicznej Orion. To należący do Amerykańskiej Agencji Kosmicznej statek, którym ludzie będą mogli podróżować "dalej niż kiedykolwiek".

Trudno powiedzieć, co do dokładnie oznacza "dalej niż dotychczas", skoro dotychczas dolecieliśmy w zasadzie tylko (aż) na Księżyc, który jest obiektem dość bliskim. Oczywiście, mówiąc o kapsule Orion, najczęściej pada hasło Mars. Tak, jeżeli kiedykolwiek człowiek tam poleci, to najpewniej właśnie w Orionie.

Prace konstrukcyjne nad Orionem zakończyły się już kilka miesięcy temu. Dzisiaj test być może najważniejszy. Najpierw wystrzelenie i umieszczenie na wysokości prawie 6 tysięcy kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Potem seria menewrów na orbicie i w końcu lądowanie. To ta ostatnia część testu budzi największe obawy. Co prawda, dzisiaj Orion będzie wystrzeliwany bez ludzi, ale rozbicie się kapsuły byłoby technologiczną i wizerunkową kompromitacją. Cały test od momentu wystrzelenia do lądowania potrwa niecałe pięć godzin ale największe emocje będą w ostatnich kilkunastu minutach. Statek, wchodząc w ziemską atmosferę, będzie miał prędkość ponad 30 tys. km/godz., a jego powierzchnia nagrzeje się do około 2200 st. C. Po raz pierwszy zostanie zastosowany specjalny system spadochronów, które uruchamiane jeden po drugim zmniejszą szybkość kapsuły.

Udany test nie oznacza wcale, że ludzie zaczną Orionami latać w najbliższym czasie. Pierwszy załogowy lot planowany jest dopiero na 2021 rok. Kapsuła Orion jest tylko jednym z elementów całkiem nowego programu nazwanego Space Launch System. Jego budżet wynosi 35 mld dolarów. Ma on za zadanie przywrócenie USA zdolności wysyłania ludzi w kosmos. Dzisiaj NASA może to robić tylko dzięki rosyjskim rakietom.

« 1 »

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także