Nowy numer 48/2020 Archiwum

Co myślą o wojnie Rosjanie?

Większość Rosjan wierzy, że ich żołnierze nie walczą we wschodniej Ukrainie, lecz niemal połowa byłaby zadowolona, gdyby się okazało, że jednak tam są - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady.

Sondaż ujawnia, że 25 proc. nie wierzy zapewnieniom Kremla, że Rosja nie wysyłała swych żołnierzy, by wesprzeć separatystów we wschodniej Ukrainie.

Sondaż przeprowadzony na 1600 osobach w dniach 14-17 listopada pokazuje, że 53 proc. ankietowanych wierzy w zapewnienia Kremla, a 45 proc. zareagowałoby pozytywnie, gdyby okazało się, że rosyjscy żołnierze jednak walczą na Ukrainie. 34 proc. nie poparłoby tego stanu rzeczy.

Wysoki przedstawiciel NATO powiedział w środę, że rosyjscy żołnierze stanowią "filar" dla rebeliantów - pisze Reuters i przypomina, że Rosja początkowo zaprzeczała też, że ma wojsko na Półwyspie Krymskim, który zaanektowała w marcu; dopiero kilka tygodni później prezydent Władimir Putin przyznał, że na Krymie było rosyjskie wojsko.

Rosyjski Komitet Matek Żołnierzy poinformował jako pierwszy, że w walkach w ukraińskim Donbasie giną rosyjscy wojskowi. Kijów i Zachód zaznaczają, że to rosyjscy żołnierze odwrócili losy ofensywy sił ukraińskich w sierpniu na wschodzie Ukrainy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama