Nowy numer 07/2020 Archiwum

Jest nowy prezydent Burkina Faso

Były minister spraw zagranicznych Michel Kafando po całonocnych negocjacjach został w poniedziałek wybrany na tymczasowego prezydenta Burkina Faso. Pozostanie on na stanowisku do wyborów, które zaplanowano na listopad 2015 r.

Wyboru podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami dokonał 23-osobowy komitet, w którego skład wchodzili wojskowi, przedstawiciele ugrupowań religijnych, społeczeństwa obywatelskiego i opozycji. Nominację musi zatwierdzić jeszcze rada konstytucyjna.

Kafando pokonał czterech innych kandydatów. Jego kandydaturę zgłosiła armia.

Wybór nowego prezydenta to kluczowy krok w kierunku powrotu kraju do demokracji, po krótkim okresie rządów wojskowych - komentuje agencja Reutera.

Burkiński prezydent Blaise Compaore, który u władzy był od 27 lat, ustąpił 31 października po fali protestów, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania. Następnego dnia jego miejsce zajął podpułkownik Isaac Zida - wcześniej numer dwa straży prezydenckiej. Kafando wybierze premiera, który z kolei utworzy 25-osobowy rząd. Nowy prezydent nie będzie mógł startować w przyszłorocznych wyborach.

Unia Afrykańska dała podpułkownikowi Zidzie dwa tygodnie na oddanie władzy w ręce cywilów, grożąc mu sankcjami, jeśli tego nie zrobi. W sobotę Zida przywrócił konstytucję zawieszoną po obaleniu Campaore.

72-letni Kafando to były ambasador Burkina Faso przy ONZ w latach 1981-1982 i 1998-2011. Był szefem dyplomacji w różnych rządach między 1982 a 1983 r.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama