Nowy numer 21/2023 Archiwum

Jest nowy prezydent Burkina Faso

Były minister spraw zagranicznych Michel Kafando po całonocnych negocjacjach został w poniedziałek wybrany na tymczasowego prezydenta Burkina Faso. Pozostanie on na stanowisku do wyborów, które zaplanowano na listopad 2015 r.

Wyboru podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami dokonał 23-osobowy komitet, w którego skład wchodzili wojskowi, przedstawiciele ugrupowań religijnych, społeczeństwa obywatelskiego i opozycji. Nominację musi zatwierdzić jeszcze rada konstytucyjna.

Kafando pokonał czterech innych kandydatów. Jego kandydaturę zgłosiła armia.

Wybór nowego prezydenta to kluczowy krok w kierunku powrotu kraju do demokracji, po krótkim okresie rządów wojskowych - komentuje agencja Reutera.

Burkiński prezydent Blaise Compaore, który u władzy był od 27 lat, ustąpił 31 października po fali protestów, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania. Następnego dnia jego miejsce zajął podpułkownik Isaac Zida - wcześniej numer dwa straży prezydenckiej. Kafando wybierze premiera, który z kolei utworzy 25-osobowy rząd. Nowy prezydent nie będzie mógł startować w przyszłorocznych wyborach.

Unia Afrykańska dała podpułkownikowi Zidzie dwa tygodnie na oddanie władzy w ręce cywilów, grożąc mu sankcjami, jeśli tego nie zrobi. W sobotę Zida przywrócił konstytucję zawieszoną po obaleniu Campaore.

72-letni Kafando to były ambasador Burkina Faso przy ONZ w latach 1981-1982 i 1998-2011. Był szefem dyplomacji w różnych rządach między 1982 a 1983 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast