Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świętość to konieczność

Wszyscy mówią „Nie jestem święty”, ale tylko święci mówią to z bólem.

„Nie jestem święty” – to niezwykle popularne hasło. Bardzo się przydaje, gdy trzeba wyjaśnić, czemu robi się świństwa, draństwa i inne paskudztwa, a nie zamierza się z tym zerwać.

Z reguły ten, kto w takim celu mówi „nie jestem święty”, jest przekonany o czymś zupełnie przeciwnym,  ale jako świętemu nie wypada mu się tym przecież chwalić. Pokora, skromność, sami rozumiecie.

Z tą świętością to w ogóle dziwna rzecz. Bo im kto jest naprawdę świętszy, tym wyraźniej widzi, jak bardzo jest nieświęty. I w dodatku ma rację. Dzieje się to na tej zasadzie, że gdzie jaśniej, tam lepiej widać zabrudzenia. To dlatego kto się więcej spowiada, ten widzi coraz więcej powodów do spowiadania się. I nie są to powody wyimaginowane. Bo też w świętości nie chodzi o osiągnięcie stanu bezgrzeszności, tylko o złączenie się z Jezusem. Bez Niego nikt nie utrzymałby się nawet przez chwilę w łasce uświęcającej. Z czasem dojdzie i do bezgrzeszności, bo w niebie nie ma niczego, co byłoby nieczyste. Niczego tam nie ma, co nie podobałoby się Bogu. Na ziemi jednak wszyscy jesteśmy skażeni i nawet najszczytniejsza motywacja jest podszyta egoizmem. To jednak Boga nie zraża. Nie oczekuje od nas sukcesów, tylko walki. Sukcesy są w jego mocy, w naszej – wola pełnienia Jego woli. W oczach Boga właśnie ta wola jest cenna – i właśnie ona decyduje o świętości.

Mamy więc paradoks: świętość osiąga ten, kto wie, że nie jest święty, ale chce nim być. Świętość na ziemi się dzieje, po śmierci się utrwala. Kto chce być zbawiony, ten musi być święty. Innej możliwości nie ma, bo w niebie są wyłącznie święci.

« 1 »
oceń artykuł
 • jola19541
  01.11.2014 12:39
  `do Kochana`Z tego samego zalozenia wychodze.To nie jest zadna kalkulacja,ale spokojna i uporzadkowana dusza!
  doceń 14
 • Ikar
  01.11.2014 19:38
  Chrześcijanin, który nie chce być świętym to nie chrześcijanin. Jednak pragnienie to droga do nieba, do Boga. Dlatego Wszystkich Świętych to święto radości. Dlatego haloweenowe demony to zwrot ku piekła. Jeżeli wybierasz autostradę do Gdańska to nie dojedziesz do Krakowa, chyba że zawrócisz. Jeśli idziesz za demonami...
  doceń 10
 • gut
  01.11.2014 20:51

  Barrdzo fajny tekst. Jak przeczytałem w Katechizmie Kościoła Katolickiego dla Młodych - Youcat : >>> Powiedzieć komuś - kocham Cię, to powiedzieć mu, że - nie umrzesz. <<< I ten dzień mówi nam, że życie się nie kończy. Święci w niebie nas kochają. Polecam Panu taką książeczkę > Dogmat świętych obcowania zaniedbanym i niewykorzystanym skarbcem Kościoła < Jezus mówi do ks. Mistyka: >>> od przeszło stu lat materializm jak ciemny i gęsty cień zasłania większą część ludzkości. Nawet w Moim Ciele Mistycznym czyli wielu duszach wiernych kapłanów zaciemnił dogmat Obcowania Świętych, który jest wielką rzeczywistością duchową, żywą prawdziwą i działającą w niebie i na ziemi. Mało jest dusz, które to zrozumiały i mało kapłanów, którzy poza abstrakcyjną wiarą żyją czynnie tym zjednoczeniem z Błogosławionymi w niebie... Kościół Jezusowy i zarazem nasz nie znalazłby się w takiej udręce gdyby ci, do których to należy, wychowali i oświecili wiernych co do cudu Świętych Obcowania. W Kościele odrodzonym dogmat Świętych Obcowania będzie jednym z głównych przeżyć. Materializm zaciemnił światło Objawienia i z tego wielkiego i cennego dziedzictwa mało co pozostało w sercu tego pogańskiego pokolenia. A w kontekście dusz czyśćcowych: >>> Potrzeba pomocy dla tych dusz jest o wiele większa niż dla najbardziej cierpiących ludzi na ziemi. <<< Wiadomo, że świętość łączy się, ze szczęściem - cóż dla każdego z nas szczęście to co innego, a więc, w kontekście tego święta polecam te utwory. :)

  Susan Boyle: I Dreamed A Dream - Britain's Got Talent 2009 - The Final
  link:

  https://www.youtube.com/watch?v=4BvBkTmDWBA

  Mesajah feat. Kamil Bednarek - Szukając Szczęścia
  link:

  https://www.youtube.com/watch?v=yHzBXTu3Hqw

  Sarah Connor - I´ll Kiss It Away
  link:

  https://www.youtube.com/watch?v=bvrJAxLjuUU

  Jesus Christ You are my Life, Alleluia- World Youth Day (WYD) Rio 2013
  link:

  https://www.youtube.com/watch?v=Fz0FijwhCxI

 • Ikar
  02.11.2014 10:35
  Wyobraźmy sobie, że Bóg do nieba "wpuszcza" wszystkich jak leci... "Praktykujących" złodziei, morderców, oszustów, gwałcicieli itp. Jak długo niebo byłoby szczęśliwe? Kto chciałby zamieszkać w jednym pokoju z niewyleczonym Trynkiewiczem? A może ze zdradzającym cię wciąż małżonkiem? Lub chociaż stalinowskim oprawcą? Ojcem alkoholikiem nie wychodzący z ciągu - wszak to "niebo" jest też dla alkoholików...
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji