Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Digital Revelation"

Galeria Katolickiego Centrum Kultury „Krypta u Pijarów” (Kraków, ul. Pijarska 2) zaprasza na wystawę Łukasza Murzyna „Digital Revelation”. Wernisaż odbędzie się 4 listopada 2014 r. o godz. 18.00.

„Digital Revelation” to wystawa cyfrowej sztuki sakralnej. Tradycyjne formy sztuki sakralnej artysta realizuje językiem nowych mediów, precyzyjnie wypełniając surowe wymogi teologiczne i liturgiczne stawiane przez Kościół.

Wystawa obejmuje szereg wideoinstalacji, będących twórczą aktualizacją form szopki bożonarodzeniowej, stacji drogi krzyżowej, ołtarza czy wreszcie całej świątyni – jak ma to miejsce w monumentalnym dookolnym fresku wideo „Msza”, stosowanym już w rzeczywistej liturgii. Łukasz Murzyn proponuje pozytywne odczytanie tradycji artystycznej Kościoła rozumianej jako historia ożywczych intelektualnych przełomów w duchu świętego Franciszka z Asyżu – twórcy pierwszej, żywej szopki – radykalnego happeningu szokującego wiernych doby średniowiecza.

Artysta przekonuje, że niemal wszystkie formy artystyczne, uchodzące dziś za ikony konserwatywnej tradycji katolickiej, powstając, budziły szok, a nierzadko sprzeciw części współczesnych, zawsze jednak stanowiły zbawienną aktualizację języka kulturowej komunikacji i przyczyniały się do odświeżenia i pogłębienia recepcji Ewangelii.

Łukasz Murzyn: urodzony w 1982 roku w Krakowie. Od 2002 do 2007 roku studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku odbył staż w Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie (Holandia). W 2013 roku uzyskał doktorat na ASP w Krakowie. Wykłada na Wydziałe Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uprawia malarstwo, tworzy performance oraz instalacje i wideoinstalacje. Autor kilkunastu prezentacji indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Animator postdyscyplinarnego projektu WYSOKA KULTURA.

Wystawa czynna będzie 5.11 - 21.11 od wtorku do soboty w godz.13.00-17.00

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także