Nowy numer 42/2019 Archiwum

Żonaci księża katoliccy - będzie eksperyment?

Kościół w Brazylii prowadzi rozmowy z Kongregacją ds. Duchowieństwa w sprawie dopuszczenia ad experimentum do święceń kapłańskich w diecezjach Amazonii tzw. viri probati - starszych wiekiem żonatych mężczyzn o wypróbowanej wierze.

Miałby to być sposób zaradzenia brakowi kapłanów w tym regionie Brazylii, gdzie odległości są ogromne, przez co niektóre wspólnoty chrześcijańskie mają rzadką możliwość przyjmowania sakramentów. Informuje o tym watykanista Marco Tossati z włoskiego dziennika „La Stampa”.

Według jego informacji motorem tej inicjatywy jest przewodniczący komisji ds. Amazonii brazylijskiej konferencji episkopatu, 80-letni kard. Cláudio Hummes, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Już kiedy sprawował tę funkcję w Watykanie (2006-2010) rzucił ideę przywrócenia starożytnej instytucji święcenia viri probati na kapłanów, jednak nie została ona wówczas podjęta.

O takiej możliwości rozmawiał już z papieżem Franciszkiem ordynariusz prałatury Xingu w Amazonii, bp Erwin Kräutler. Na terenie jego prałatury, która jest terytorialnie największą jednostką kościelną w Brazylii (zajmuje 368 tys. km kw., a więc jest większa od Polski), jest 800 wspólnot chrześcijańskich, dla których posługę duszpasterską sprawuje zaledwie 27 księży. W rezultacie w wielu wspólnotach Msza św. odprawiana jest tylko dwa lub trzy razy w roku.

Jeśli inicjatywa kard. Hummesa dojdzie do skutku, Amazonia stanie się pierwszym miejscem na świecie, w którym w obrządku łacińskim byliby żonaci księża.

O święceniu żonatych mężczyzn na kapłanów w Kościele prawosławnym mówił 16 października w swoim wystąpieniu podczas III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów metropolita Hilarion z Partiarchatu Moskiewskiego. - Kapłan, który posiada osobiste doświadczenie życia rodzinnego i wychowywania dzieci, jest w stanie lepiej zrozumieć problemy w stosunkach rodzinnych i zapewnić odpowiednią opiekę duszpasterską swych duchowym dzieciom - przekonywał przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • pomocnaadłoń
  29.10.2014 20:56
  Biskupi wybierają do seminarium chłopaków młodych zdrowych i męskich ,więc po skończonym seminarium niech się biskupi nie dziwią ze młodzi męscy i zdrowi oglądaja się za kobietami krew nie woda a młodzieniec zdrowy i silny więc musi mieć partnerkę żby normalnie funkcjonować żeby nie dostać fisia,ja pytam dla czego młodzież nie może byc klechą jak jest chory przecież powołanie nie wybiera tylko zdrowych ,wobec tego gdzie są ci słabsi czemu ich kler odrzuca za każdym razem przecież tacy by byli bardziej wierni przepisom kleru i celibat by im nie był taki okrutny
  doceń 33
 • Pączek
  29.10.2014 20:58
  Skoro ksiądz nie może wypowiadać na temat życia w rodzinie jak tu niektórzy piszą,to my świeccy nie powinnyśmy się wypowiadać na temat życia księdza. Bo co my wiemy? Praktycznie też nic.Nie żyjemy przecież w kapłaństwie. Na to samo wychodzi.To też idzie w drugą stronę.Tak samo małżonkowie co mogą wiedzieć na temat samotności.
  doceń 10
 • mmm
  03.11.2014 18:28
  @jasiek
  Skoro kolega twierdzi, że przemawia przeze mnie zawiść i zazdrość to przyznaje mi rację co do wielkości dochodów osiąganych przez parafie w Polsce, bo jeśli by było tak jak pisze kolega Vanitas to czego tu zazdrościć???.
  Jeśli chodzi o stawki to wszystko można znaleźć w necie, zresztą kilka linków podałem. Gdybyśmy policzyli dochody uwzględniając maksymalne stawki to operowalibyśmy milionami :))
  doceń 37
 • JAWA25
  10.03.2017 13:16
  to, co jest stare jak Nowy Testament, ma być przedmiotem "eksperymentów"
  doceń 42

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL