GN 3/2021 Archiwum

Duchowni chaldejscy zawieszeni

Patriarcha Babilonii dla chaldejczyków Louis Raphaël I Sako wydał 22 października dekret, w którym zawiesił w czynnościach kapłańskich 12 duchownych za naruszenie przepisów i dyscypliny kościelnej. Według dokumentu, bez zgody i zezwolenia przełożonych opuścili oni swe diecezje i wspólnoty zakonne w Iraku, aby wyemigrować za granicę i tam starać się o azyl.

„Jeszcze przed przyjęciem święceń kapłan obiecuje ofiarować całe swoje życie Bogu i Kościołowi. Jest to ofiara, opierająca się na posłuszeństwie wobec przełożonych” – przypomniał księżom ich obowiązki zwierzchnik Kościoła chaldejskiego. Dodał, że mnisi dodatkowo składają „bezwzględne śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa”.

Patriarcha przytoczył „świetlane przykłady dzisiejszych kapłanów, którzy udzielili wymownej lekcji wiary”, wymieniając w tym kontekście zabitych w ostatnich latach księży Hanę Qaszę i Raghida Ganniego oraz abp. Paulosa Faradża Rahho. Wspomniał także o księżach pozostałych w kraju, o porwanych ze swych domów i tych, którzy szli za swymi wiernymi, dzieląc z nimi los uchodźców.

Następnie, powołując się na prawo kanoniczne i reguły zakonne, abp Louis Raphaël I zawiesił w posłudze kapłańskiej sześciu mnichów i sześciu księży diecezjalnych za to, że opuścili swe diecezje i wspólnoty zakonne w Iraku, aby przenieść się za granicę, bez zgody swych przełożonych, podejmując obowiązki duszpasterskie wśród wiernych chaldejskich w diasporze.

Patriarcha zaznaczył, że przed ogłoszeniem dekretu odbył, zgodnie z przepisami kościelnymi, konsultacje ze stałym Synodem Kościoła Chaldejskiego i z Kongregacją dla Kościołów Wschodnich. Ponadto obecny dokument poprzedziły „liczne i niestety jałowe ultimata i próby”, podejmowane przez poprzednie władze kościelne i zakonne, aby powstrzymać to „godne ubolewania” zjawisko, które wywołało skandal wśród wiernych tego katolickiego Kościoła wschodniego – stwierdził patriarcha Babilonii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze