Nowy numer 2/2021 Archiwum

Spotkanie katolickich biskupów wschodnich

Na zaproszenie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka tegoroczne spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich z Europy odbędzie się w dniach 23-26 października w Brzuchowicach koło Lwowa, w ramach obchodów 25. rocznicy odrodzenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

14 hierarchów z naszego kontynentu będzie dyskutować o roli i misji swych Kościołów przede wszystkim w ruchu ekumenicznym, a także w społeczeństwach europejskich.

24 października egzarcha apostolski dla katolików obrządku bizantyńskiego w Grecji bp Dimitrios Salachas wygłosi referat pt. "Misja i rola Wschodnich Kościołów Katolickich w dialogu ekumenicznym: przeszkoda czy szansa na zjednoczenie”.

Bp Virgil Bercea, ordynariusz diecezji Oradea Mare w Rumunii podejmie temat „Stosunek wschodnich Kościołów Katolickich do państwa” a bp Borys Gudziak, egzarcha dla ukraińskich katolików obrządku bizantyjskiego we Francji, podzieli się refleksją na temat roli Kościołów w społeczeństwie ukraińskim od legalizacji UKGK do ostatniej "rewolucji godności" na Majdanie w Kijowie.

Uczestnicy spotkania odwiedzą 25 października Ukraiński Uniwersytet Katolicki i spotkają się z burmistrzem Lwowa Andrijem Sadowym.

Tego samego dnia o godz. 17.00 w Operze Lwowskiej odbędzie się uroczysta ceremonia z okazji 25. rocznicy ponownej legalizacji Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, połączona z wręczeniem nagrody im. bł. Emiliana Kowcza - męczennika Majdanka i z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Roku Metropolity Andrzeja Szeptyckiego.

Organizatorem spotkania jest Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Swój udział w nim zapowiedzieli też m.in. sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasiľ i zastępca sekretarza generalnego CCEE ks. Michel Remery.

Spotkania katolickich biskupów wschodnich z naszego kontynentu mają już wieloletniądycję. W ubiegłym roku odbyło się ono w dniach 17-20 października w Koszycach.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama