Nowy numer 3/2021 Archiwum

"FT": Kreml chce kontrolować przeszłość

Atak władz Rosji na organizację Memoriał, broniącą praw człowieka i badającą zbrodnie stalinowskie, jest sumą najbardziej nagannych dążeń - pisze poniedziałkowy "Financial Times". Według gazety Kreml chce kontrolować przeszłość - i przez to przyszłość - Rosji.

Jak ocenia "FT" w poniedziałkowym artykule redakcyjnym, atak na Memoriał potwierdza słowa George'a Orwella: "kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość, a kto rządzi teraźniejszością, ten ma władzę nad przeszłością". Memoriał - przypomina "FT" - to w pierwszym rzędzie organizacja, która "stara się upamiętnić (...) tych, którzy zostali zabici, uwięzieni, wysłani do obozów pracy i wygnani za czasów komunistycznych".

Prezydent Władimir Putin "chce wzmocnić swą kontrolę nad teraźniejszością i przyszłością Rosji, uciszając głos tej organizacji w sprawie przeszłości kraju" - dodaje dziennik. Przypomina między innymi, że to z inicjatywy Memoriału w Moskwie stanął pomnik pamięci ofiar gułagu; jest to kamień z Wysp Sołowieckich, "który stoi teraz w pobliżu moskiewskiej siedziby KGB - dawnego pracodawcy Putina".

"Celem Putina i jego ideologów nie jest całkowita rehabilitacja Stalina. Obawiają się jednak oni przywiązania Memoriału do prawdy historycznej tak samo, jak nie lubią ujawniania (przez tę organizację) naruszeń praw człowieka w dzisiejszej Czeczenii" - podkreśla "FT". Działalność Memoriału pokazuje bowiem "niebezpieczeństwo, widoczne w Rosji od czasów Iwana Groźnego (...) - skoncentrowania zbyt wielkiej władzy w rękach jednego człowieka i jego popleczników".

"Nic nie ilustruje lepiej zanikającej pod rządami Władimira Putina przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego niż ofensywa władz przeciwko Memoriałowi" - uważa "Financial Times". I podsumowuje: "presja na Memoriał wskazuje na pogardę dla wspólnych wartości ludzkich (...). Atak na organizację i jej działalność reasumuje to, co najbardziej naganne".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama