Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kościół w trosce o dobro kobiet

W Kenii ruszyła kampania przeciw tężcowi. Katoliccy lekarze i biskupi zwracają uwagę na niebezpieczny antygen.

Rząd Kenii odrzuca ostrzeżenie Kościoła katolickiego w tym kraju, że wprowadzona w obieg szczepionka przeciw tężcowi może powodować bezpłodność u kobiet.
Rządowy program szczepień ruszył w poniedziałek. Tężec stanowi wielkie zagrożenie dla dzieci w Kenii. Szacuje się, że codziennie wskutek zakażenia umiera jedno dziecko. W zeszłym roku wskutek tężca zmarło około 550 dzieci.

Kenijski Kościół w trosce o dobro kobiet wezwał stronę rządową do wnikliwszych badań nad szczepionką, która została wprowadzona w obieg. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie biskupów Kenii. Wezwali oni rząd, aby wstrzymać kampanię szczepień, wśród kobiet w wieku rozrodczym.  

"Ministerstwo musi przestać robić hałas i pozwolić Kościołowi na zapoznanie się z próbkami szczepionek zanim podane zostaną one ludziom"- zwraca uwagę dr Stephen Karanja, przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich w Kenii.

Troska Kościoła ma swe uzasadnienie w fakcie, że testowana wcześniej w tym roku szczepionka przeciw tężcowi zawierała antygen, grożący niepłodnością u kobiet.

Rząd oponuje uzasadniając, że szczepionka została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia i UNICEF.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama