Nowy numer 2/2021 Archiwum

Z Ewangelią do narodów

„Kościół jest dla ewangelizacji, czyli po to, aby głosił i nauczał słowa Bożego” (Paweł VI). Przypominają nam o tym w sposób szczególny coroczne obchody Światowego Dnia Misyjnego oraz Tygodnia Misyjnego, przebiegające w tym roku pod hasłem: „Z Ewangelią do narodów”. Już w najbliższą niedzielę, 19 października.

Z Ewangelią do narodów   „Głoszenie ewangelicznego orędzia nie jest czymś takim, co Kościół mógłby dowolnie albo wykonywać, albo nie wykonywać, ale jest zadaniem i obowiązkiem, nałożonym mu przez Pana Jezusa, ażeby ludzie mogli wierzyć i dostąpić zbawienia. Głoszenie Ewangelii jest zgoła konieczne, jest jedyne w swoim rodzaju i nic go nie może zastąpić (…) Kościół jest dla ewangelizacji, czyli po to, aby głosił i nauczał słowa Bożego, ażeby przez nie dochodził do nas dar łaski, żeby grzesznicy jednali się z Bogiem, a wreszcie żeby uobecniał nieustannie ofiarę Chrystusa w odprawianiu Mszy św.” – czytamy w adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi” Pawła VI, który ma być beatyfikowany 19 października br., czyli w tegoroczny Światowy Dzień Misyjny.

Pragnął on, „aby Dzień Misyjny był obchodzony wszędzie. We wszystkich diecezjach, wszystkich parafiach, wszystkich rodzinach zakonnych, we wszystkich stowarzyszeniach katolickich, jak również i we wszystkich rodzących się wspólnotach chrześcijańskich na terenach misyjnych (…) z jak najpełniejszą świadomością i ogromnym zapałem” (Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 1967 r.).

„Światowy Dzień Misyjny to wyjątkowy czas, kiedy wierni różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwę i konkretne czyny solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych. Jest to czas okazywania wdzięczności i radości” (Franciszek, Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2014 r.).

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą fundusz solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dzięki tym środkom w krajach misyjnych prowadzona jest działalność ewangelizacyjna, kształceni są katechiści, misjonarze wspierają ubogich, powstają nowe placówki misyjne, budowane i remontowane są kościoły, kaplice, domy zakonne.

Światowy Dzień Misyjny rozpocznie Tydzień Misyjny – czas szczególnej modlitwy za misje na całym świecie. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Z Ewangelią do narodów”. 

***

Z tej okazji warto dowiedzieć się nieco więcej o polskich misjonarzach. Poniżej prezentujemy dane Komisji Episkopatu ds. Misji z 18 maja 2014 r.

Polscy misjonarze w świecie

Najwięcej polskich misjonarzy, tak jak i w latach ubiegłych, pracuje w Afryce – 828. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 123, Zambia – 78, Tanzania – 67, Madagaskar – 58, Demokratyczna Republika Konga – 46, Republika Południowej Afryki – 45, Rwanda – 41 i Republika Środkowoafrykańska – 37.

W Ameryce Południowej i Środkowej pracuje 786 misjonarek i misjonarzy z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 261, Argentyna – 122, Boliwia – 119, Peru – 61, Ekwador – 40 i Paragwaj – 39.

W Azji jest 314 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie – 106, Izraelu – 53, na Filipinach – 31, w Japonii – 29, w Uzbekistanie – 17 i na Tajwanie –14.

W Oceanii pracuje 70 misjonarzy: większość w Papui-Nowej Gwinei – 66.

***

W 2013 r. pracę na misjach rozpoczęło 90 polskich misjonarzy i misjonarek.

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama