Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mary Wagner w Częstochowie

Mary Wagner, działaczka ruchu pro-life z Kanady, spotkała się 10 października z mieszkańcami Częstochowy. Na zaproszenie organizacji pro-life przebywa w Polsce w dniach 2-17 października b. r.

Wagner była gościem abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego w Kurii Metropolitalnej. Metropolita częstochowski wyraził radość z faktu, że działaczka ruchu pro-life z Kanady zechciała przybyć do Częstochowy, która jest miejscem szczególnym dla Polski. – Na dzisiejsze czasy Mary Wagner jest szczególnym świadkiem obrony świętości ludzkiego życia – zaznaczył abp Depo.

Obrończyni życia mówiła m. in. o okresie uwięzienia w Kanadzie. Wspominała dzień, w którym Ikona Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła ją w więzieniu w Kanadzie.
Następnie Mary Wagner spotkała się z dziennikarzami w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
W spotkaniu w redakcji tygodnika wzięli udział również organizatorzy pobytu Mary Wagner w Częstochowie: Jacek Kotula z Fundacji Pro-Prawo do życia, Stanisław Dziwiński z Rycerzy Kolumba.

- To niewiasta dzielna, która potrafiła przeciwstawić się przemysłowi śmierci i holokaustowi XX i XXI wieku, jakim jest zabijanie nienarodzonych dzieci – mówiła otwierając spotkanie Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Mary Wagner opowiedziała m. in. o swoim pobycie w więzieniu trwającym 22 miesiące. Została oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół szpitali Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na życzenie. Przebywała w więzieniu od 15 sierpnia 2012 r. do czerwca 2014 r. – W więzieniu starłam się innym kobietom pokazać tajemnicę życia i tajemnicę miłosierdzia – podkreśliła.

Mówiąc o sytuacji w Kanadzie Mary Wagner zaznaczyła, że „kliniki aborcyjne są tam prowadzone jako rodzaj biznesu i działalności gospodarczej”. – W prawie kanadyjskim człowiek w łonie matki nie jest chroniony. Jest człowiekiem dopiero po urodzeniu – ubolewała. Wskazała na potrzebę modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych i dodała, że „sytuacja kobiet po aborcji to koszmar”.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, co skłoniło ją do zaangażowania w obronę życia dzieci nienarodzonych Wagner odpowiedziała, że „to lekcja życia wyniesiona z domu rodzinnego skłoniła ją do takiej postawy”. – Bardzo ważne jest dla mnie świadectwo mojej matki, która nauczyła mnie miłości do życia i otwartości na życie – mówiła.„Moja rodzina zaangażowała się w działalność ruchu pro-life. Moja mama pomagała w ośrodku dla kobiet po aborcji i nauczyła mnie, że każde życie jest święte”.

Pytana o skuteczność akcji, która przeprowadziła w Kanadzie odpowiedziała, że „każde życie jest święte i nawet dla jednego dziecka warto bronić życia”. – Pro-life to przede wszystkim gorliwe i wierne wypełnianie życia chrześcijańskiego. To gesty solidarności, rozmowy i bycie razem – dodała Mary Wagner.

Na zakończenie podkreśliła, że św. Jan Paweł II miał ogromny wpływ na jej życie i postawę. – U mnie wszystko się zaczęło od spotkania z Janem Pawłem II w Denver w 1993 r. Słowa papieża, aby młodzi ludzie nie bali się wyjść z Ewangelią życia na ulice były dla mnie przełomem. Zrozumiałam, że wiara musi być żywa – podsumowała Mary.

Po spotkaniu w tygodniku katolickim „Niedziela” Mary Wagner udała się na spotkanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W spotkaniu wzięło udział blisko 400 osób m. in. przedstawiciele świata polityki na czele z europosłanką PiS Jadwigą Wiśniewską, która wspierała działania Mary Wagner i była zaangażowana w jej uwolnienie z kanadyjskiego więzienia, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, pro-life, ruchów i stowarzyszeń katolickich, przedstawiciele kultury, instytucji społecznych, katecheci, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, wychowawcy i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego na czele z ks. dr. Andrzejem Przybylskim rektorem seminarium, osoby życia konsekrowanego.

Mary Wagner opowiadając historię swoje zaangażowania w obronę życia dzieci nienarodzonych podkreśliła znaczenie „imperatywu ewangelicznego o obronie tych najmniejszych” i dodała, że „jest on podstawą działania w obronie ludzkiego życia”. Podkreślając znaczenie wiary w zaangażowaniu w obronie dzieci nienarodzonych i przeciwstawianiu się aborcji Mary Wagner zwróciła się z apelem do polskich kobiet o „zakorzenienie się w Bogu, pogłębienie wiary i ufności”. – Nie wolno bać się, by wyjść na ulice z Ewangelią życia – zaapelowała.
Zaapelowała również, by także w Polsce „być czujnym na wszelkie zmiany w prawie, które prowadzą do zabijania dzieci nienarodzonych i uderzają w świętość ludzkiego życia”.

Na pytanie jakie znaczenie ma dla niej pobyt w Częstochowie i na Jasnej Górze Mary Wagner wspomniała o nawiedzeniu przez ikonę Matki Bożej Częstochowskiej więzienia, w którym przebywała. – Maryja odwiedziła mnie w wiezieniu, dlatego nie mogłam nie przybyć osobiści na Jasną Górę – wyznła.

- Ludzie myślą, że Kanada jest krajem wolności, a to w Kanadzie są więźniowie sumienia – podkreśliła europoseł Jadwiga Wiśniewska i podziękowała Mary Wagner za „niezłomną postawę”

Mary Wagner to aktywna działaczka ruchu pro-life w Kanadzie, która za modlitwę i rozmowy z kobietami przed ośrodkami aborcyjnymi, była więziona ponad 2 lata. Mary Wagner została oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół szpitali Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na życzenie. Przebywała w areszcie od 15 sierpnia 2012 r. do czerwca br., gdy usłyszała wyrok. Na poczet zasądzonej kary zaliczono jej okres przebywania w areszcie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama