Nowy numer 2/2021 Archiwum

Putin o umowach z "kolegami w Europie"

Rosja nie jest przeciwna zbliżeniu krajów Wspólnoty Niepodległych Państw z Unią Europejską, ale ma obawy związane ze sposobem, w jaki ten proces się odbywa - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w piątek na szczycie szefów państw WNP w Mińsku.

"Nigdy nie byliśmy przeciwnikami zbliżenia z Unią Europejską, sami też chcieliśmy się zbliżać. Ale rzecz polega na warunkach naszej współpracy" - oznajmił Putin.

Była to reakcja na słowa prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego, który skrytykował działania Rosji w związku z podpisaniem przez jego kraj umowy stowarzyszeniowej z UE.

"Problemy powstają nie w związku z krokami odwetowymi czy ochronnymi Federacji Rosyjskiej, tylko w związku z tym, że nasi partnerzy nie uważają za potrzebne z wyprzedzeniem, otwarcie, wszechstronnie, merytorycznie i profesjonalnie omówić wszystkie zagrożenia, które powstają dla gospodarki rosyjskiej i dla innych państw Wspólnoty w związku z działaniem norm stref wolnego handlu po wstąpieniu naszych kolegów do innych organizacji handlowo-gospodarczych" - oświadczył Putin.

"Powinniśmy myśleć o tym, jaki wpływ będą miały dokumenty podpisane z naszymi kolegami w Europie na nasz własny rynek, jak europejskie towary będą przenikać na nasze rynki" - zaznaczył.

Jak powiedział, gdyby robiono to z wyprzedzeniem, nie byłoby żadnego problemu. "To dotyczy zarówno Mołdawii, jak i Ukrainy" - dodał.

Putin zaproponował Mołdawii, by do końca 2015 r. "uregulować istniejące różnice zdań i znaleźć kompromisowe rozwiązania" w związku ze skutkami podpisania przez Kiszyniów umowy stowarzyszeniowej dla dwustronnych więzów ekonomicznych z Rosją.

Przypomniał, że po "intensywnych konsultacjach z UE i Ukrainą" na analogiczny temat "udało się uzgodnić odłożenie realizacji gospodarczej części umowy do 31 grudnia 2015 r.".

Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową z UE 27 czerwca, a 2 lipca ratyfikował ją mołdawski parlament. 18 lipca Rosja wprowadziła zakaz wwozu owoców i warzyw z Mołdawii, a 30 sierpnia - cła na towary z tego kraju, m.in. mięso, owoce i warzywa, pszenicę, cukier, napoje alkoholowe, meble. Od roku 2013 istnieje zakaz sprowadzania do Rosji mołdawskiego wina.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama