Nowy numer 3/2021 Archiwum

Atak na obóz francusko-oenzetowski w Mali

Co najmniej jeden żołnierz sił pokojowych zginął we wtorek po tym jak francusko-oenzetowski obóz wojskowy w Mali został zaatakowany pociskami rakietowymi. Do zdarzenia doszło w mieście Kidal na północy kraju - poinformował przedstawiciel misji ONZ.

Na razie nie wiadomo kto odpowiada za ostrzał, jednak w ostatnich tygodniach dochodziło do ataków islamistów na międzynarodowe siły stacjonujące w Mali. W zeszły piątek dziewięciu oenzetowskich żołnierzy sił pokojowych zginęło w zasadzce.

Rzecznik sił pokojowych ONZ w Mali Olivier Salgado powiedział, że we wtorek na bazę w Kidal spadło od sześciu do ośmiu pocisków rakietowych.

"Jeden żołnierz MINUSMA (misja pokojowa ONZ w Mali) zginął" - poinformował Salgado nie podając jednak narodowości zabitego wojskowego.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju.

Interwencja militarna pod wodzą Francji wyparła ich stamtąd w zeszłym roku, ale islamistów obwinia się o kontynuowanie sporadycznych aktów przemocy.

Siły pokojowe ONZ zostały skierowane do Mali latem ubiegłego roku, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama