Nowy numer 2/2021 Archiwum

12 górników - po operacjach

12 z 18 górników z kopalni Mysłowice-Wesoła, którzy trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, przeszło zabiegi operacyjne - poinformowała rzeczniczka placówki dr Justyna Glik. Wszyscy doznali "bardzo ciężkiego urazu oparzeniowego".

Najmłodszy górnik, który trafił do Centrum Leczenia Oparzeń, ma 23 lata, najstarszy - 50.

"Siedmiu pacjentów znajduje się na oddziale intensywnej terapii medycznej, gdzie są mechanicznie wentylowani. Pozostałych 11 pacjentów przebywa na oddziałach oparzeniowych" - powiedziała PAP Glik.

Jak mówiła, u pacjentów, którzy tego wymagali, przeprowadzono zabiegi operacyjne, część poddano terapii w komorze hiperbarycznej (terapia tlenowa - PAP).

"U wszystkich przeprowadzono badanie bronchofiberoskopowe potwierdzające lub wykluczające oparzenia dróg oddechowych (...) W większości pacjenci mają oparzenia dróg oddechowych" - powiedziała rzeczniczka.

Do komory hiperbarycznej nie można było m.in. przewieźć pacjentów mechanicznie wentylowanych ze względu na ich bardzo ciężki stan.

Pytana o stan zdrowia 18 górników, Glik powiedziała, że należy go oceniać "w kategoriach bardzo ciężkiego urazu oparzeniowego" niezależnie od tego, czy pacjenci hospitalizowani są w oddziale intensywnej terapii, czy na oddziale oparzeniowym.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach-Wesołej o godz. 18.00 zostanie dziś odprawiona Msza św. za górników poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w tamtejszej kopalni w poniedziałek wieczorem. Wierni będą się modlić do Matki Bożej Fatimskiej i patronki górników św. Barbary o szczęśliwy przebieg akcji ratunkowej oraz o powrót do zdrowia dla wszystkich poszkodowanych.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc prosi wszystkich diecezjan o modlitwę w intencji poszkodowanych górników i ich rodzin, apelując szczególnie o uwzględnienie tej intencji w modlitwie różańcowej.

We wtorek rano Mszę św. w intencji poszkodowanych górników, ich rodzin i szczęśliwego zakończenia akcji ratowniczej odprawił w Warszawie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który uczestniczy w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Zaraz po powrocie abp Skworc odwiedzi znajdujących się pod opieką lekarską górników i spotka się z ich najbliższymi.

Na miejscu wypadku od razu obecny był miejscowy proboszcz oraz przedstawiciele metropolity katowickiego, którzy odwiedzili również najciężej poszkodowanych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Spotkali się oni ze sztabem kryzysowym, zapewniając o modlitewnym wsparciu i deklarując pomoc.

Pierwsza pomoc finansowa dla rodzin poszkodowanych górników z kopalni Mysłowice-Wesoła została już przekazana przez Caritas archidiecezji katowickiej. Katowicka Caritas cały czas otacza je opieką i przygotowuje długofalową pomoc.

Dziś poszkodowanymi górnikami spotkała się premier Ewa Kopacz. - Pacjenci są leczeni według najwyższych standardów nie tylko europejskich, ale światowych - zapewniła szefowa rządu.

W poniedziałek wieczorem w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni Mysłowice-Wesoła doszło najprawdopodobniej do zapalenia metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię. Jednego z górników nadal nie odnaleziono.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama