Nowy numer 2/2021 Archiwum

Woda dla każdego?

Jak zaradzić brakowi wody na świecie? Polscy studenci bliscy sukcesu.

Zespół studentów trzech warszawskich uczelni, Bio Rangers, znalazł sposób na rozwiązanie problemu braku wody pitnej na świecie. Opracowali model biznesowy „Water Hub”, który będzie reprezentował Polskę podczas finału międzynarodowego konkursu G20 Global Business Challenge, odbywającego się w listopadzie w Australii, w ramach globalnego szczytu państw G20.

Celem tegorocznej edycji konkursu jest stworzenia innowacyjnego projektu technologicznego, służącego rozwiązaniu globalnego problemu braku wody na świecie. W konkursie biorą udział drużyny z całego świata. Do finału zakwalifikowało się sześć ekip: z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Polski.

W polskiej drużynie Bio Rangers znalazło się czworo studentów warszawskich uczelni. Ich pomysł – „Water Hub”, to innowacyjny model biznesowy dla istniejących rozwiązań technologicznych, który – jak zapewniają – jest w stanie zmienić oblicze świata.

„Problemem nie jest fizyczny brak wody, ale jej skrajne zanieczyszczenie. Istnieje wiele rozwiązań, które teoretycznie powinny rozwiązać problem braku pitnej wody. Faktycznym problemem nie jest zatem brak technologii, ale brak właściwych modeli biznesowych, które pozwoliłyby te technologie wykorzystać” – wyjaśniają twórcy rozwiązania w przesłanym komunikacie.

Studenci postanowili więc opracować rozwiązanie, które będzie przynosiło korzyści zarówno ludności lokalnej, jak i biznesowi. Opracowana przez nich technologia „Water Hub” bazuje na zasilanych energią słoneczną filtrach, które oczyszczają wodę z najmniejszych nawet drobnoustrojów. Filtry te wbudowane są w interaktywny kiosk, który ma łącza internetowe, stacje do ładowania telefonów, urządzenia chłodzące niezbędne do przechowywania leków oraz ekrany LED. Wszystkie te urządzenia zasilane są energią pochodzącą z kolektorów słonecznych.

Na zwycięzców konkursu czeka 100 tys. dolarów oraz realizacja zwycięskiego projektu.

Polakom pozostaje życzyć zwycięstwa oraz przekonania do użyteczności swojego modelu biznesmenów i rządzących.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama