Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Protestanci odkrywają urok koloratki

Protestanci w Holandii odkrywają zalety stroju duchowego. Na dorocznym zgromadzeniu pastorów w Amsterdamie zachęcano do noszenia koloratki na wzór księży katolickich.

Ci, którzy już wcześniej zdecydowali się ten krok, dzielili się pozytywnymi doświadczeniami: stali się dla ludzi łatwo rozpoznawalni, wszyscy wiedzą, że mogą się do nich zwrócić jako osób duchownych i podzielić się swymi problemami.

Najbardziej wymowne było świadectwo pastora Roba Vissera, który udzielał duchowego wsparcia po głośnym zamachu na królową w Apeldoorn w 2009 r. Zginęło wówczas siedem osób, a wiele innych zostało rannych. „Otworzyliśmy kościół i wyszliśmy do ludzi. Przez cały czas musiałem się tłumaczyć, kim jestem i czego chcę. Moi katoliccy koledzy, którzy nosili koloratkę, niczego nie musieli wyjaśniać. Wtedy pomyślałem: muszę być rozpoznawalny jako kaznodzieja” – powiedział pastor Visser.

Odkrywanie przez holenderskich protestantów koloratki, jest tym bardziej paradoksalne, że Holandia była jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie przed półwieczem również katoliccy księża masowo rezygnowali ze stroju duchownego, w tym z niepozornej koloratki.

« 1 »

Zobacz także

 • krut00
  01.10.2014 16:36
  Prawdziwe pytanie brzmi: A w czym chodził Jezus?
  Czy był łatwo rozpoznawalny? Myślę że powód zakładania koloratki po to żeby być rozpoznawalnym jest dobry, pytanie tylko czy zawsze trzeba być rozpoznawalnym? Ponieważ sam Jezus tego nie czyni więc myślę że jest to kwestia mało istotna. Coś może tak jak chodzenie w czapce (moherowym berecie) lub bez.
 • Minerwa
  01.10.2014 21:44
  Niektórzy polscy duchowni protestanccy koloratki używają, widziałam np. tak ubranego pastora od metodystów. Przy sprawowaniu liturgii tradycyjna jest w kościołach protestanckich (zwłaszcza tych ze "starej reformacji") tzw. befka, ale na codzień nie widziałam, żeby ktoś ją nosił :)
  (http://pl.wikipedia.org/wiki/Befka)
  doceń 0
 • myśląca
  01.10.2014 23:05
  Tak jak obrączka jest znakiem rozpoznawalnym tych , którzy zawarli sakrament małżeński i mówi - ta osoba jest zajęta , tak koloratka informuje otoczenie , że mamy do czynienia z kapłanem . Kapłan powinien ją nosić chociażby po to , aby móc ,widząc go ,
  pozdrowić Chrystusa .
  doceń 2
 • Grzegorz
  02.10.2014 00:51
  Na wzór księży katolickich? W PL? Ależ kto z Was widuje księży katolickich pod koloratką? Chyba w kurii... A o sutannie na ulicy to już tylko można pomarzyć...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama