Nowy numer 42/2019 Archiwum

Na dobry początek

Pisząc o stanowisku Ewy Kopacz ws. klauzuli sumienia dla lekarzy "Gazeta Wyborcza" wyświadczyła nowej pani premier niedźwiedzią przysługę.

W sobotnio-niedzielnym wydaniu "Gazety Wyborczej" redaktor Agnieszka Kublik w artykule "Nie będę ludziom urządzać życia" próbuje przybliżyć Polakom "co myśli premier Kopacz" (taki jest nadtytuł artykułu).

Jeden z akapitów autorka poświęca klauzuli sumienia. Niestety z wypowiedzi Ewy Kopacz, cytowanych przez redaktor Kublik, trudno mieć jasne rozeznanie "co myśli premier Kopacz" o klauzuli sumienia. Zaledwie kilka wersów od siebie znalazły się sprzeczne wypowiedzi.

Czytamy: "Odłóżmy na bok sumienie. Jeżeli sumienie nie pozwala mi służyć zgodnie z prawem na rzecz dobra pacjenta, to wybieram inny zawód - komentowała zachowanie Chazana, który powołując się na klauzulę sumienia odmówił usunięcia patologicznej ciąży" - pisze o Ewie Kopacz redaktor Kublik.

Komunikat jest czytelny - klauzula sumienia w tym przypadku nie ma zastosowania. Taki lekarz powinien "wybrać inny zawód", gdyż "aborcja, która odbywa się zgodnie z prawem obowiązującym od 15 lat, nie jest niczym złym" - to z kolei słowa w nawiązaniu do sprawy 15 letniej "Agaty" z Lublina, kiedy Ewa Kopacz "znalazła szpital w Gdańsku", gdzie dokonano aborcji i "grożono jej za to ekskomuniką" - pisze Kublik.

Kublik przytacza też słowa Ewy Kopacz: "Jestem lekarzem i osobą wierzącą. Ale uważam, że moje prawo, prawo lekarza, nie może pomniejszać praw pacjenta".

Jednak stanowisko nowej pani premier ws. klauzuli sumienia okazuje się wcale nie takie oczywiste. Redaktor "Gazety Wyborczej" przypomina bowiem komentarz Ewy Kopacz ws. pomysłu klauzuli sumienia dla aptekarzy. 

"Stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu klauzuli sumienia dla aptekarzy. 'To może zaraz wprowadzimy klauzulę sumienia dla pracowników stacji benzynowych, bo sprzedają prezerwatywy' - drwiła w wywiadzie dla 'Rzeczypospolitej' dwa lata temu. I dodawała: Klauzula sumienia jest dla lekarzy" - pisze Kublik.

Dwa lata temu zatem Ewa Kopacz podkreślała, że "klauzula sumienia jest dla lekarzy". Sprawa prof. Chazana pokazuje jednak że "jeżeli sumienie nie pozwala mi służyć zgodnie z prawem na rzecz dobra pacjenta, to wybieram inny zawód".

Pytanie rodzi się proste: co naprawdę myśli nowa pani premier o klauzuli sumienia? Dla kogo ona (klauzula sumienia) jest, póki jeszcze jest?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Zobacz także

  • gut
    22.09.2014 17:11

    To się nazywa schizofrenia moralna.

    doceń 7
  • miii
    22.09.2014 22:38
    Tym bardziej oburza mnie artykuł zamieszczony w radomskim GN opiewający panią Kopacz: http://radom.gosc.pl/doc/2148389.Tlusty-rok-i-tlusty-podarunekopiewający
    To się dopiero nazywa SCHIZOFRENIA MORALNA!
    doceń 4
  • miii
    22.09.2014 22:42
    Tym bardziej oburza mnie artykuł zamieszczony w diecezjalnym radomskim GN opiewający panią Kopacz pt. "Tłusty rok i tłusty podarunek": http://radom.gosc.pl/doc/2148389.Tlusty-rok-i-tlusty-podarunek
    To się dopiero nazywa SCHIZOFRENIA MORALNA!
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji