Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Sybiracy pukają do premiera

Sybiracy nie zamierzają odpuścić sprawy uchwalenia odszkodowań za lata zsyłek na nieludzkiej ziemi; wystosowali w tej sprawie apel do premiera, informuje "Nasz Dziennik".

W liście do Donalda Tuska Zarząd Główny Związku Sybiraków wyraził nadzieję na ponowne rozpatrzenie przez Sejm projektu ustawy, autorstwa posłów PiS, o przyznaniu świadczenia pieniężnego i renty inwalidzkiej około czterem tysiącom żyjących jeszcze obywateli polskich przebywających w latach 1939-1956 z przyczyn politycznych, religijnych, narodowościowych, na przymusowym zesłaniu lub deportacji w byłym Związku Sowieckim.

Projekt przewidywał wypłatę ofiarom zsyłek odszkodowania w wysokości 400 zł za każdy miesiąc trwania represji i przyznanie im uprawnień do 1,3 tys zł miesięcznej renty inwalidzkiej inwalidy wojennego. Wnioskodawcy zakładali, że ustawa wejdzie w życie styczniu br. Tymczasem prace nad nią zablokowała Platforma Obywatelska, argumentując, że właściwym adresatem roszczeń są instytucje rosyjskie, a nie polskie.

Los ustawy jest więc niepewny. Zdaniem "NDz" wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk już się sprawą nie zajmie. Wnioskodawcy projektu nadzieję pokładają w przyszłym marszałku Sejmu, który może tak pokierować sprawą, że projekt zostanie ponownie skierowany do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, co otworzyłoby kolejną nad nim dyskusję.

 

« 1 »

Zobacz także

 • uwaga
  03.09.2014 10:14
  Płacić powinna Rosja.
  Dlaczego wolni Polacy mają opłacać szkody wyrządzone przez Rosjan?
  Wystarczy już, że my - jako ofiary wojny - płacimy kasę Żydom, prześladowanym przez Niemców (to jest nienormalne).
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama