Nowy numer 39/2023 Archiwum

Urodziny Emily Brontë

Autorki jednej powieści, o ile...

„...z pewnością każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że istnieje jakaś część nas samych gdzieś całkowicie poza nami. Na cóż by się zdało moje istnienie, gdyby ograniczało się tylko do tego świata?” – cytat pochodzi z jedynej powieści Emily Brontë Wichrowych wzgórz.

Autorka urodziła się 30 lipca 1818 roku w Thornton w Yorkshire w Anglii. Nie tylko ona wykazywała talent pisarski, także jej siostry Charlotte i Anna odnosiły sukcesy. Ich ojciec także dużo publikował w ciągu swojego życia.

Emily była piątym dzieckiem pastora Patricka Brontë i jego żony Marii. W 1821 roku rodzina przeniosła się do Haworth. Wkrótce potem na raka zmarła Maria, niecałe dziewięć miesięcy po urodzeniu Anny. W wieku 6 lat Emily została wysłana na pensję Cowan Bridge. Jej dwie siostry Maria i Elżbieta zmarły na gruźlicę. Szybko sprowadzono ją do domu. Dużo czytała i razem z rodzeństwem wymyślała historie.

W 1835 nieśmiała Emily opuściła dom dla szkoły. Po kilku miesiącach wróciła z powrotem. W 1837 została nauczycielką w Law Hill School, ale równie szybko z niej zrezygnowała. Razem z Anną zajmowały się pisaniem prozy i wierszy. Charlotte odkryła wiersze Emily i postarała się je opublikować wraz ze swoimi pracami i Anny. Trzy siostry użyły męskich imion publikując w 1846 roku Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell. Książkę sprzedano w paru egzemplarzach i nie przyciągnęła zbyt wielkiej uwagi.   

Ponownie jako Ellis Bell, Emily opublikowała w grudniu 1847 Wichrowe wzgórza. Książka spotkała się uznaniem krytyki, ale jak dzieło uznana została dopiero po śmierci autorki. Emily zmarła w grudniu 1848 na gruźlicę, mając zaledwie 30 lat. Powieść była wielokrotnie filmowana.

Obecnie snute są teorie, że wszystkie książki sióstr przypisuje się jednej – Charlotte. Podobno Emily i Anna nie miały talentu literackiego. Według tej teorii najstarsza siostra chciałą zabezpieczyć materialnie młodsze na wypadek śmierci ojca. Nie zachował się rękopis Wichrowych wzgórz, a ci którzy go widzieli twierdzili, że napisała go Charlotte. Także Emily w jednym z listów przyznała się, że pisać nie potrafi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast