Nowy numer 33/2018 Archiwum

Od soboty 65. TE w Dzięgielowie

Znane osoby ze świata polityki i nauki – Jarosław Gowin, Józef Pinior, Piotr Spyra i biskup Marcin Hintz – próbować będą odpowiedzieć na pytanie, czy Pan Bóg jest konserwatystą czy socjalistą podczas rozpoczynającego się w najbliższą sobotę 65. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim.

Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie.

Na TE złoży się osiem dni wykładów biblijnych, kilkadziesiąt seminariów, koncerty z przesłaniem i spotkania w małych i dużych grupach. W dziewięciodniowym programie TE także: warsztaty, rozgrywki sportowe oraz specjalne strefy zajęć dla młodzieży i dzieci.

Podczas niedzielnego panelu (6 lipca) popołudniowego znane osoby ze świata polityki i nauki, jak Jarosław Gowin, Józef Pinior, Piotr Spyra i bp Marcin Hintz, zmierzą się z tematem „Czy Pan Bóg jest konserwatystą czy socjalistą?”.

Jak wyjaśnia Bożena Giemza z komitetu organizacyjnego TE, celem panelu będzie próba odpowiedzi na pytania, czy pomoc słabszym i wykluczonym powinna być zadaniem państwa, czy wyłącznie odpowiedzialnością każdego z nas przed Bogiem. Uczestnicy starać się będą także wskazać, jaki powinien być zakres zaangażowania oraz ingerencji państwa w życie rodziny, kulturalne i edukację.

Hasło tegorocznego 65. Tygodnia brzmi: "Lecz moim szczęściem być blisko Boga" (z Ps 73). Jak wyjaśnia jeden z organizatorów, ks. Grzegorz Giemza z CME, z kontekstu słów Psalmu użytych w haśle imprezy, wynika, że nie chodzi tu o naiwne myślenie, że wierzącym zawsze się powodzi, a niewierzący ponoszą klęski w codziennym życiu.

„Wręcz przeciwnie, autor żali się, że bezbożnym powodzi się lepiej niż jemu, a on sam musi borykać się z trudnościami życia. Inni szczęścia upatrywać mogą w wielu rzeczach - sukcesie, majątku, powodzeniu, beztroskim życiu - lecz dla autora szczęściem jest sama bliska relacja z Bogiem. Relacja ta jest źródłem nadziei w życiu” – podkreśla duchowny.

Każdego dnia ewangelizacyjne miasteczko namiotowe odwiedzać ma około 2000 osób, które w większości przyjeżdżają do Dzięgielowa z całego Śląska.

W organizację Tygodnia Ewangelizacyjnego zaangażowanych jest ponad 300 wolontariuszy. Wśród osób prowadzących poszczególne części programu są przedstawiciele różnych specjalności m.in.: duchowni, pedagodzy, biznesmeni, lekarze, nauczyciele, artyści z Polski i zagranicy.

Wydarzenie, które potrwa do 13 lipca, ma charakter ekumeniczny. Choć organizuje je Kościół ewangelicko-augsburski, adresowane jest do chrześcijan różnych wyznań.

Coroczne tygodniowe spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają długoletnią tradycję. Od lipca 1950 roku odbywały się przez 8 lat w Bytomiu-Miechowicach – na terenie Zakładów Matki Ewy von Tiele-Winckler. Potem zaczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego " Eben-Ezer" w Dzięgielowie.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama