Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielki odpust u redemptorystów

1 lipca w Tuchowie rozpocznie się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej.

Do 9 lipca przed cudownym obrazem będą modlić się m.in. rodziny, strażacy, żołnierze, leśnicy, członkowie Rodzina Radia Maryja i  Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci,  samorządowcy oraz kolejarze. Rok temu podczas odpustu do Tuchowa przybyło  ok. 85 tys. pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy.

„Witaj Matko Syna Bożego” to hasło, które będzie towarzyszyć tegorocznemu Wielkiemu Odpustowi. Codziennie w sanktuarium, którym opiekują się redemptoryści będą sprawowane Msze Święte o godz. 6.00,  7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30.

Każdego dnia o godzinie 6.30 pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, czy nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8:40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, różaniec na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą specjalne Wieczory Maryjne.

Codziennie w godzinach od 6:00 do 19:30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Odpust rozpocznie się 1 lipca o 18.30, pielgrzymką strażaków i orkiestr dętych. Eucharystii inaugurującej tegoroczne uroczystości przewodniczyć będzie oraz homilię wygłosi ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

W sobotę 5 lipca o godzinie 15:00 Radio Maryja przeprowadzi transmisję ze spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, natomiast 6 lipca o godzinie 11:00 Radio RDN Małopolska będzie transmitować Mszę Świętą z udziałem ludzi pracy, osób pracujących zagranicą i bezrobotnych.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka, która w tym roku została poddana gruntownemu remontowi. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.

Więcej informacji o Wielkim Odpuście Tuchowskim można znaleźć na stronie:
www.klasztor.tuchow.pl.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

W 2010 roku sanktuarium otrzymało tytuł Bazyliki Mniejszej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze