Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ukraina: Obserwatorzy OBWE uwolnieni

Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy uwolnili w nocy z czwartku na piątek czterech przetrzymywanych od 26 maja obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

"Zostali zwolnieni bezwarunkowo. Są to Duńczyk, Turek, Szwajcar i, jeśli się nie mylę, Estończyk" - powiedział dziennikarzom samozwańczy premier Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksandr Borodaj.

Obserwatorzy są już w hotelu w Doniecku. AFP podała, że wyglądają na zmęczonych i spiętych, odmówili spotkania z prasą.

"Cieszy nas powrót czterech członków misji po 31 dniach nieobecności" - powiedział wiceszef przedstawicielstwa OBWE na Ukrainie, Mark Etherington. "Bardzo martwimy się o drugą grupę naszych czterech kolegów" - dodał, odnosząc się do kolejnej misji obserwacyjnej, przetrzymywanej od 29 maja przez siły prorosyjskie.

Pierwsza grupa obserwatorów zaginęła 26 maja w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Druga, a także ich ukraiński tłumacz, zaginęli 29 maja w obwodzie ługańskim, również na wschodzie kraju.

Borodaj wyjaśnił, że drugą grupę przetrzymuje przywódca separatystów z Ługańska.

Dowódcy sił separatystycznych z Doniecka i Ługańska niejednokrotnie informowali jednak, że nie kontrolują wszystkich grup militarnych znajdujących się w ich rejonach, a walczących z regularnymi wojskami ukraińskimi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama