Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trwa wojna przeciw terrorystom

Kenijskie myśliwce zbombardowały bazy Al-Shabab we wsiach Anole i Kuday w południowej części Somalii. W nalotach zginęło ok. 80 bojowników tej powiązanej z Al-Kaidą organizacji, która dąży do rozbudowy państwa islamskiego.

Al-Shabab zaprzecza informacji o ofiarach, twierdząc, że bomby spadły na niezamieszkanych terenach leśnych.

Wojska kenijskie wchodzą w skład 22 tys. żołnierzy Unii Afrykańskiej, walczących przeciw tej terrorystycznej organizacji. W zeszłym tygodniu Al-Shabab dokonała ataku na nadmorską miejscowość Mpeketoni w Kenii w odwecie za obecność wojsk kenijskich w Somalii.
Kenia zapowiada utrzymanie "presji na Al-Shabab i zastosowanie wszelkich możliwych środków, aby zakończyć ich rządy terroru".

Od 1991 roku Somalia targana jest wewnętrznymi konfliktami prowadzonymi przez lokalnych watażków, rywalizujące grupy polityków i islamistów. Chaos w państwie wzmacnia obecne na somalijskich wodach piractwo.

Od 2012 roku, kiedy przy pomocy ONZ został utworzony nowy rząd, w pewnych rejonach kraju doszło do pewnej stabilizacji, jednak Al-Shabab nadal kontroluje znaczną część wiejskich obszarów na południu kraju.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama