Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wirus polio wykryty w Sao Paulo

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w jednej z badanych próbek, pochodzącej ze ścieków z okolic Sao Paulo, jednym z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata, wykryto wirusa choroby Heinego-Mediny (polio).

Nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania wśród ludzi. WHO oceniła, że ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa polio w Brazylii jest bardzo niskie. Po raz ostatni chorobę tę wykryto w tym kraju w 1989 roku.

Szczep znaleziony w okolicach lotniska w São Paulo jest bliski genetycznie odkrytemu i wyizolowanemu w marcu w Gwinei Równikowej. Na początku maja WHO ostrzegała przed transgranicznym szerzeniem się dzikiego szczepu wirusa choroby Heinego-Mediny, podkreślając, że jego pojawienie wymaga zorganizowanego międzynarodowego przeciwdziałania.

Podczas tegorocznego sezonu niskiego szerzenia się tej choroby stwierdzono transgraniczne rozprzestrzenienie się dzikiego szczepu polio z trzech państw: - z Pakistanu do Afganistanu, z Syrii do Iraku oraz z Kamerunu do Gwinei Równikowej.

Polio jest chorobą zakaźną, atakującą głównie dzieci do 5. roku życia. Szerzy się przeważnie przez skażoną wodę.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama