Nowy numer 2/2021 Archiwum

Koniec leków homeopatycznych?

Naczelna Rada Lekarska stara się o wycofanie środków homeopatycznych z listy leków. Jej starania popiera Ministerstwo Zdrowia - donosi "Rzeczpospolita" w dostępnym numerze, datowanym na 21-22 czerwca.

Problem jednak w tym, że w związku z przepisami unijnymi Polska nie może sama podjąć decyzji o skreśleniu tych środków z listy leków. Przeszkodą jest tu  dyrektywa 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i rady w sprawie wspólnotowego kodeksu, odnoszącego się do produktów leczniczych, stosowanych u ludzi. jej złamanie oznaczałoby najpewniej proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i dotkliwe kary finansowe.

Dlatego przeciwny homeopatii wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki sugeruje, by NRL zwróciła się do europosłów, by ci wnieśli tę sprawę pod obrady Parlamentu Europejskiego i w ten sposób doprowadzili do zmiany przepisów. Zadeklarował też, że rząd polski mógłby podjąć działania , zmierzające do zmiany dyrektywy przez Komisję Europejską, ale może się to stać dopiero po jej wyborze w 2015 r.

Zobacz też:

 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama