Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rasmussen: NATO chce pomóc Ukrainie

NATO przygotowuje się na podjęcie kroków mających pomóc Ukrainie bronić się w sytuacji impasu z Rosją. Sojusz musi też dostosować się do tego, że Moskwa obecnie postrzega go jako swego przeciwnika - mówi "El Pais" sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika Rasmussen poinformował, że NATO rozważa obecnie długoterminowe działania mające zapewnić ochronę sojuszników.

"Musimy dostosować się do tego, że Rosja teraz postrzega nas jako swego przeciwnika" - wskazał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dodał, że NATO przygotowuje się do zaprezentowania pod koniec czerwca ministrom spraw zagranicznych państw członkowskich pakietu pomocowego, który będzie obejmował m.in. pomoc dla Ukrainy w celu zreformowania jej sektora obronnego i zmodernizowania jej sił zbrojnych.

Taki pakiet pomocowy mógłby - jak wskazał Rasmussen - ułatwić Ukrainie wzięcie udziału we wspólnych ćwiczeniach (z NATO). Szef Sojuszu nie wykluczył, że pojedynczy członek NATO mógłby wziąć udział w takich ćwiczeniach na terytorium Ukrainy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama