Nowy Numer 16/2024 Archiwum

TYLKO U NAS: Umorzono sprawę ks. Łazara

Białoruski portal Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” (www.Spring96.org), opierając się na informacji opozycyjnego działacza Pawła Sewiarinca, napisał, że prokuratura w Mińsku umorzyła postępowanie przeciwko ks. Władysławowi Łazarowi z braku dowodów popełnienia przestępstwa.

W maju ubiegłego roku białoruskie KGB aresztowało ks. Łazara, administratora parafii w Borysowie w obwodzie Mińskim. Wcześniej pracował w miejscowości Marjina Górka (archidiecezja mińsko-mohylewska), gdzie poznał człowieka, który później został oskarżony o szpiegostwo. Przez pewien okres los księdza nie był znany. Dopiero po jakimś czasie w oficjalnym komunikacie podano, że jest oskarżony o zdradę państwa. Zarzucono mu przekazywanie pieniędzy i wartości materialnych funkcjonariuszowi białoruskich służb specjalnych, oskarżonemu o szpiegostwo na rzecz obcego państwa. W tej sprawie wypowiedział się prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, oskarżając kapłana o współpracę ze szpiegiem.  „Niedawno zatrzymaliśmy jednego ze zdrajców, pracującego w specsłużbach - mówił w lipcu 2013 r. Łukaszenka - który był poprzez przedstawicieli Kościoła katolickiego powiązany z innymi państwami. On nie tylko przekazywał informacje, ale w wyniku jego działań ucierpieli ludzie pracujący za granicą”

            Lokalny Kościół przez wiele miesięcy czynił starania o uwolnienie ks. Łazara. Obszerny tekst o aresztowanym księdzu napisała w „Gościu” Barbara Gruszka –Zych, a jego zdjęcie trafiło na okładkę naszego tygodnika, który jako pierwszy w Polsce obszernie napisał o całej sprawie (Więzień z alei Niepodległości, GN nr 37).  W sprawie uwolnienia ks. Łazara interweniował nuncjusz apostolskie na Białorusi abp Claudio Gugerotti, któremu w październiku 2013 r. zezwolono na widzenie z aresztowanym księdzem. Jak podały później białoruskie media katolickie, abp Gugerotti zapewnił Łazara o osobistej bliskości papieża Franciszka oraz całego Kościoła katolickiego na Białorusi, który łączy się z nim w nieustannej modlitwie. W grudniu 2013 r. ksiądz został zwolniony z aresztu. Przebywał jednak cały czas pod nadzorem i musiał regularnie meldować się na milicji. Obecnie jest rezydentem w parafii w Wilejce.

W wywiadzie dla „Gościa” w kwietniu br. metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że ma nadzieję, że sprawa księdza Łazara zostanie niebawem całkowicie wyjaśniona. Arcybiskup dodał, że ma jak najlepsze zdanie o jego duszpasterskiej działalności i zna go jako gorliwego kapłana. Sewiarinec, komentując umorzenie, stwierdził, że aresztowanie księdza od początku było prowokacją, obliczoną na zastraszenie Kościoła katolickiego oraz środowisk chrześcijańskich na Białorusi. Ksiądz Łazar spędził w specjalnym areszcie śledczym KGB ponad sześć miesięcy.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego