GN 3/2021 Archiwum

Pierwszy, który przeszedł test Turinga

Superkomputer przekonał 1/3 kontaktujących się nim ludzi, że jest człowiekiem. W ten sposób jako pierwszy przeszedł tzw. test Turinga.

Rosjanin Władimir Weslow i Ukrainiec Jewgienij Demczenko stworzyli osobowość rzekomego  13-latka z Odessy Eugene’a Goostmana. W ten sposób udało im się wprowadzić w błąd 33 proc. „sędziów” w tzw. teście Turinga. Polega on na zadawaniu komputerowi pytań i uzyskiwaniu odpowiedzi. Jeśli po ich serii co najmniej 30 proc. „sędziów” uzna, że ma do czynienia z człowiekiem, test jest zaliczony. Nikomu nie udało się stworzyć maszyny, która by tego dokonała - aż do soboty, czyli do 60. rocznicy śmierci ojca informatyki i twórcy testu Alana Turinga. Przełomowy eksperyment, zorganizowany przez Uniwersytet w Reading,  został przeprowadzony w siedzibie Towarzystwa Królewskiego w Londynie.

Kluczowe dla sukcesu Wekslowa i Demczenki było założenie, że ich „dziecko” ma zaledwie 13 lat. To temu sędziowie przypisywali niepodjęcie przez komputer rozmowy na niektóre tematy. Uznali, że reakcje ich „rozmówcy” odpowiadają ograniczonej wiedzy 13-latka.
 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama