Nowy numer 3/2021 Archiwum

W sobotę spotkanie na Lednicy

Osiemnaste urodziny, wiek dojrzałości, ale i odpowiedzialności za dalsze wybory życiowe - symbolicznie obchodzić będą w tym roku 7 czerwca uczestnicy Spotkania Młodych Lednica 2000.

Oprócz tradycyjnego wyboru Chrystusa, młodzież będzie w sobotę dziękować za niedawną kanonizację Jana Pawła II. Do licznego uczestnictwa w tym wydarzeniu zachęca inicjator spotkania, dominikanin o. Jan Góra.

Zdaniem o. Jana Góry, przez lata „dochodzenia do dojrzałości” Lednica dorobiła się swojej kultury: śpiewów, tańców, sposobu zachowania. Dominikanin przypomina, że bardzo wyraźnie było to widoczne niedawno podczas polskiego czuwania i dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II na Piazza Navona w Rzymie, gdzie polska młodzież co roku uczestnicząca w Lednicy porwała do tańca wszystkich obecnych w okolicy, także Włochów. Stała się tym samym na chwilę swoistą wizytówką – „nie Lednicy, nie Poznania, ale całej Polski”. Także pierwsza Lednica po kanonizacji nie może upłynąć bez dziękczynienia młodzieży za papieża Polaka – uważa o. Jan Góra.

Program Lednicy będzie jak zwykle bardzo bogaty. Otwarcie Pól Lednickich nastąpi o godz. 8.00. Uczestnicy otrzymają wówczas śpiewniki i świece oraz symbole spotkania. Będą to: pierścień z napisem „W Tobie mam upodobanie” – symbolizujący przynależność do Boga Ojca i odpowiedzialność za przekazane młodym dziedzictwo; Lednicki Dowód Osobisty – jako symbol dojrzałości samego spotkania i jego uczestników; Banknot Wdzięczności – odpowiedź na dary, które otrzymuje się od rodziców i wychowawców – powinien być im ofiarowany w dowód wdzięczności za miłość, poświęcenie i opiekę; wreszcie list miłosny – do jego napisania, w imieniu Boga do innego człowieka, zaproszony zostanie każdy uczestnik.

W południe Karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz Urszulanki Serca Jezusa Konającego odmówią modlitwę Anioł Pański, a następnie przedstawią charyzmat swoich zgromadzeń.

O godz. 13.00 rozpocznie się Lednickie Nabożeństwo Pokutne – jak przypominają organizatorzy, dla wielu osób moment wyjątkowy spotkania, który zachowują zawsze w swojej pamięci.

„W tym roku pragniemy, aby całe Pola Lednickie, zaczynając od biskupów i księży, zjednoczyły się we wspólnym Nabożeństwie Pokutnym. W ten sposób pokazujemy jedność Kościoła oraz to, że każdy z nas jest grzeszny, bez względu na to, jaką rolę w nim pełni” – informują.

Jednym z najważniejszych elementów nabożeństwa będzie spowiedź, podczas której księża będą namaszczać uczestników olejem mocy i radości pobłogosławionym przez papieża Franciszka. Nabożeństwo poprowadzi jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski.

O godz. 15.00 odbędzie się Koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez tzw. siewców Lednicy. Oficjalne rozpoczęcie spotkania nastąpi o godz. 17.00 procesją Orłów Lednickich oraz przedstawieniem gości. Wśród nich będą m.in. rektorzy poznańskich uczelni wyższych, przedstawiciele władz, zgromadzenia zakonne i duchowieństwo. W uroczystej procesji pod Bramę III Tysiąclecia zostaną wniesione gnieźnieńskie relikwie św. Wojciecha.

O godz. 18.00 rozpocznie się pierwsza część tematyczna Lednicy pod hasłem „Jezus jest Synem!”. Młodzież wysłucha w niej wystąpienia bp. Edwarda Dajczaka, który będzie wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze będą rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą. Z kolei siostry opowiedzą o życiu zakonnym.

Godzinę później sprawowana będzie Msza św. dla ledniczan pod przewodnictwem Prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka. Homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Abp Polak już rankiem będzie towarzyszyć lednickiej młodzieży. O godz. 9.00 przewodniczyć będzie Jutrzni Lednickiej w gnieźnieńskiej katedrze, gdzie następnie w południe odbędzie uroczysty ingres jako nowy metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.

Część trzecia Lednicy – pod hasłem „Ty jesteś Synem!” – rozpocznie się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Temat spotkania będzie zwracał uwagę na różne aspekty synostwa: Boży, ludzki i społeczny. Będzie mowa o byciu zarówno dzieckiem Boga, jak i ziemskim rozumieniu słowa synostwo – byciu wdzięcznym za rodziców i odpowiedzialności za nich. Z kolei synostwo społeczne niesie ze sobą obowiązek wdzięczności wobec ojczyzny, Kościoła oraz za ojczystą mowę, ziemię, kulturę i wspólnotę narodową.

O godz. 21.30 nastąpi symboliczne przekazanie ognia wiary i tradycji przywiezionego z Ostrowa Lednickiego, czym rozpocznie się godzina poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Pół godziny później zaplanowano transmisję przesłania papieża Franciszka do ledniczan (z tłumaczeniem na jęz. polski).

Przed północą nastąpi jeszcze rozesłanie misjonarzy – pobłogosławienie ich i wręczenie Krzyży Misyjnych wolontariuszom Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Na zakończenie młodzież w ciszy będzie adorować Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie dokona także wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę III Tysiąclecia.

Nad animacją i programem muzyczno-tanecznym na Lednicy czuwać będzie 700 tancerzy pod przewodnictwem Kazimierza Hojny. Tradycyjnie zlotowi lednickiej młodzieży towarzyszy także szereg imprez uzupełniających. Jednym z nich ma być maraton lednicki im. św. Jana Pawła II. Wyruszy on sprzed Poznańskich Krzyży 7 czerwca o godz. 12.00 i symbolicznie będzie biegł na Lednicę, niosąc Dobrą Nowinę. Organizatorem biegu jest stowarzyszenie „ Brylant-Kórnik”.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama