Nowy numer 19/2024 Archiwum

Kura, pokuta, krasula

Gdy na wsi krowa szła w szkodę, wołano: „Nawróć się!”. To sedno pokuty.

Pamiętam, jak mój syn po swej drugiej w życiu spowiedzi odszedł uśmiechnięty od konfesjonału: „Mam zmówić dwie pokuty” – wyjaśnił. „Jakie?”. „Noooo, pokutę i pokutę”. „Ale jaką?”. „No przecież mówię – zirytował się – Pokutę i pokutę!”.

Po konsultacji z księdzem okazało się, że chodziło o dwie zdrowaśki. Mamy podobny problem. Czy samo odmówienie dziesiątki Różańca załatwia problem zadośćuczynienia?

– Najczęściej pokuta kojarzy się nam z gestami pokutnymi, takimi, jak modlitwy, surowe posty, niemal biczowanie się czy noszenie włosiennicy – wyjaśnia o. Wojciech Prus, dominikanin – Tymczasem dla Jana Pawła II najważniejszym słowem, którym objaśnia pokutę, jest metanoia, czyli nawrócenie, zmiana myślenia. Mówi też o powrocie na właściwą drogę. W tym znaczeniu pokuta jest gestem sprawiedliwości. Słowo „nawrócenie” kojarzy mi się z książką Andrzeja Madeja „Dziennik wiejskiego wikarego”, w której czytamy, że gdy na wsi krowa szła w szkodę, wołano: „Nawróć się!”. Człowiek, który popełnia grzech, idzie tam, dokąd nie powinien iść i je to, co może mu zaszkodzić, z czym wiążą się przykre konsekwencje. Pokuta to proces wycofywania się z tych bezdroży.

Na czym ma polegać zmiana naszego myślenia? Ks. Franciszek Blachnicki na przykładzie gallus gallus domesticus (czyli kury domowej) wyjaśniał nasze tendencje do „równania w dół”. – Grzebiemy w ziemi, w grzechu. I uznajemy to za nasz naturalny stan – opowiadał – Od czasu do czasu podskoczymy, pofruniemy, ale tylko po to, by znów wylądować w błocie. Tymczasem to nie jest nasz naturalny stan! Naszym środowiskiem naturalnym jest trwanie w łasce, a nie broczenie w grzechu. Jesteśmy stworzeni do rzeczy większych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza