Czy tragedia w Krakowie i inne ataki na lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych staną się impulsem do realnych zmian, czy pozostaną kolejnym niewykorzystanym sygnałem ostrzegawczym?
We wtorek 29 kwietnia do gabinetu w poradni Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w którym ortopeda Tomasz Solecki badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował go nożem. Lekarz, mimo szybko udzielonej mu pomocy medycznej, zmarł na stole operacyjnym. Jak się okazało, napastnikiem był pacjent niezadowolony z przebiegu leczenia, 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej, który już wcześniej kierował groźby pod adresem dr. Soleckiego. Zamordowany lekarz spoczął w środę 7 maja na cmentarzu Batowickim w Krakowie. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” oraz odznaką za szczególne zasługi dla miasta Krakowa.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agnieszka Huf
Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książek „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)” oraz „Szczeliny. Bóg w popękanej psychice”.