Nowy numer 13/2020 Archiwum

Rzeźba Dawida Michała Anioła zagrożona

Posąg Dawida dłuta Michała Anioła może zawalić się pod swoim własnym ciężarem - ostrzegli włoscy eksperci. Do takiego wniosku doszli po przeprowadzeniu serii eksperymentów na gipsowych miniaturowych kopiach słynnej statuy znajdującej się we Florencji.

Specjaliści z Komitetu Badań Naukowych i uniwersytetu we Florencji w wydanej nocie wyjaśnili, że wykonali mierzące 10 centymetrów kopie 4-metrowego arcydzieła sztuki renesansu, przechowywanego od prawie 150 lat w Galerii Akademii.

Następnie statuetki poddali próbom stabilności poprzez przyłożenie siły. Zwracano przy tym szczególną uwagę na wpływ zauważanych od połowy XIX wieku mikroskopijnych pęknięć w rzeźbie Dawida, między innymi w lewej kostce postaci. Zagrażają one według ekspertów stabilności dzieła i dlatego wymagają stałej obserwacji.

Jeden z pomysłodawców i autorów eksperymentu Giacomo Corti wyjaśnił włoskim mediom, że ustalono, iż niewielkie, choć groźne, uszkodzenia posągu to rezultat jego stałego niewielkiego przechylania się. To z kolei jest zapewne wynikiem wpływu oddziaływań atmosferycznych z czasów, gdy przez prawie 400 lat, do 1873 roku, rzeźba stała przed florenckim Palazzo Vecchio. Obecnie w tym miejscu, na Piazza della Signoria, stoi kopia arcydzieła.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama