Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zdewastowano głaz papieski na Błoniach

Nieznany sprawcy zdewastowali w środę granitowy głaz na krakowskich Błoniach, który upamiętnia wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście. Na skale wymalowano gwiazdę Dawida.

Jak poinformował PAP Krzysztof Łach z zespołu prasowego małopolskiej policji, na miejscu pracują funkcjonariusze, którzy próbują ustalić okoliczności i sprawców zniszczenia pomnika. Ich zdaniem do dewastacji mogło dojść w środę po południu.

"Śledczy biorą różne wątki pod uwagę, zarówno związane ze zbliżającą się kanonizacją papieża Jana Pawła II, jak i działania krakowskich pseudokibiców" - zaznaczył Łach.

Józef Wieczorek, który poinformował o dewastacji i udokumentował ją fotograficznie, uważa, że mogła ona nastąpić w nocy, bo w dzień jest to miejsce często uczęszczane przez pieszych i rowerzystów.

Według niego substancja, którą namalowano gwiazdę Dawida, przypomina tę, którą niedawno nieznani sprawcy zamalowali pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w pobliskim Parku im. dr H. Jordana. Rejon skały papieskiej, położonej naprzeciw stadionu Wisły Kraków, nie jest objęty monitoringiem.

26-tonowy granitowy głaz z Tatr upamiętniający wizyty papieża Jana Pawła II w Krakowie i Archidiecezji Krakowskiej odsłonięty został na krakowskich Błoniach 19 października 1997 roku, w 19. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na obelisku znajduje się tylko jeden napis "Ty jesteś skałą".

Głaz umieszczono w miejscu, gdzie papież odprawiał nabożeństwa podczas swoich pielgrzymek do Krakowa.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama