Nowy numer 20/2022 Archiwum

Agresja wobec katolików

Władze wietnamskiej prowincji Da Nang chcą przejąć ziemię należącą do katolików w Con Dau.

Na terenie tym miałby powstać luksusowy kompleks turystyczny. W ostatnich dniach doszło do poważnych incydentów, będących skutkiem decyzji o wysiedleniu stamtąd rodzin i rozbiórki należących do nich domów. Wywłaszczani starli się z siłami bezpieczeństwa publicznego i wojskiem.

Spór o wysiedlenie z tego miejsca trwa już od kilku lat. Władze w Hanoi utrzymują, że jedynym powodem takiej decyzji są racje ekologiczne. Prawdziwą motywacją jest jednak zamiar utworzenia tam luksusowego ośrodka wypoczynkowego. Mimo proponowanych rekompensat i przyznania nowych lokalizacji mieszkaniowych, tylko niektórzy zdecydowali się opuścić Con Dau. Mimo zdecydowanego oporu mieszkańców i troski o utrzymanie tej ważnej historycznie wspólnoty wiernych, jej liczebność systematycznie spada.

27 marca we wczesnych godzinach rannych na wspomniany teren wjechał ciężki sprzęt w eskorcie sił policyjnych i wojskowych. Część mieszkańców usunięto siłą, a ich domy zrównano z ziemią. Poprzedniej nocy odcięto światło i wodę. Cały teren to ok. 10 tys. hektarów. Znajduje się na nim m.in. cmentarz, gdzie chowano zmarłych chrześcijan od 135 lat.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze