Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Brytyjskie kpiny na Prima Aprilis

Błękitne hełmy na granicy ze Szkocją w razie jej niepodległości, eksploatacja gazu łupkowego pod Pałacem Buckingham to pomysły brytyjskich dzienników na wiadomości primaaprilisowe. Najwięcej żartów dotyczy niepodległości Szkocji.

Narody Zjednoczone przygotowują misję pokojową, którą skierują na granice Szkocji w razie zwycięstwa zwolenników jej niepodległości we wrześniowym referendum - przewiduje "The Independent". Ale żeby uniknąć pomyłki z błękitem nieba ze szkockiej flagi, żołnierze ONZ mają nosić fioletowe berety jako "bardziej neutralne".

Według "Independenta" ONZ obawia się potyczek "w stylu hollywoodzkiego filmu +Braveheart - Waleczne Serce+" miedzy wrogimi milicjami obu krajów w razie wygrania referendum przez zwolenników niepodległości Szkocji. Tytułowy bohater filmu to William Wallace of Elerslie - przywódca powstania z XIII wieku przeciwko rządom Anglii, bohater narodowy Szkocji.

Z kolei "Daily Telegraph" przedstawia projekt przyszłej szkockiej waluty - funta szterlinga, z którego zniknie profil królowej Elżbiety II, a w jego miejsce pojawi się profil szkockiego premiera Alexa Salmonda. Szkockie "salmondy" miałyby się pojawić za rok, 1 kwietnia 2015 roku.

"The Guardian" przedstawia natomiast tajny projekt szkockiego rządu: zmianę kierunku ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny, co będzie wymagało zmiany 58 tys. znaków drogowych. Największe trudności mają być na granicy z Anglią i problemy te ilustruje wideo z samochodzikami lego, wyjaśniające, jak uniknąć wypadków.

Tabloid "The Sun" w artykule pt. "Frackingham Palace" donosi, że królowa zgodziła się na eksploatację gazu łupkowego w pałacowych ogrodach. Tytuł jest kalamburem złożonym z nazw królewskiego Pałacu Buckinhgam i metody wydobycia gazu łupkowego - szczelinowania hydraulicznego (fracking). Gazeta cytuje w artykule wojującego ekologa o nazwisku "Avril Fuel", czyli Avril Paliwo, przy czym jego imię jest łudząco podobne do nazwy kwietnia - april w języku angielskim.

"The Daily Express" w primaaprilisowym żarcie informuje, że farmerowi z zachodniej Anglii udało się wyhodować kury znoszące kwadratowe jajka. 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama