Nowy numer 20/2022 Archiwum

Metropolita Onufry członkiem Świętego Synodu

Metropolita czerniowiecki i bukowiński od 24 lutego jest administratorem kijowskiej katedry metropolitalnej. W składzie Świętego Synodu rosyjskiego prawosławia zastąpił chorego metropolitę kijowskiego Wołodymyra.

Przyjęty obecnie w skład stałych członków Świętego Synodu rosyjskiego prawosławia metropolita Onufry zaraz po wyborze na administratora kijowskiej katedry metropolitalnej zaapelował do władz rosyjskich, aby protestujących na Majdanie nie nazywać „faszystami i banderowcami”, co niestety pozostało bez echa. Jak mówią najbliżsi współpracownicy metropolity Onufrego, znane jest jego powiedzenie: „Zanim zaczniesz myśleć, decydować i działać, najpierw w swoim wnętrzu stań się chrześcijaninem”.

Święty Synod, obradujący dzień po aneksji przez Rosję Krymu, nie opowiedział się po żadnej ze stron konfliktu. W wydanym oświadczeniu członkowie Synodu stwierdzili, że misją Kościoła jest dążenie i doprowadzanie do pokoju i braterstwa w wierze wszystkich pochodzących z jednej chrzcielnicy świętej Rusi, niezależnie od zdarzeń zachodzących w stosunkach międzypaństwowych. Podkreślono, że Krym był zawsze częścią wielonarodowego Kościoła. Wezwano do modlitwy, aby na Ukrainie nie przelewano więcej krwi, a na Krymie zapanował pokój między Rosjanami, Ukraińcami i Tatarami oraz przedstawicielami innych narodowości.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze