Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Piłkarze mogą grać w turbanach

Międzynarodowa Rada Piłkarska, zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną, zgodziła się na to, aby zawodnicy i zawodniczki mogli rozgrywać mecze z nakrytą głową. Oficjalną decyzję poprzedził trwający 20 miesięcy okres próbny.

"Postanowiono, że zawodniczki będą mogły grać z nakrytą głową. Taką samą możliwość mają również mężczyźni" - oświadczył w sobotę podczas konferencji prasowej w Zurychu sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Rozszerzenie tego prawa na mężczyzn nastąpiło na wniosek wspólnoty kanadyjskich sikhów. Szczegółowe przepisy dotyczące nakryć głów (m.in. zgodność ze strojem piłkarskim, długość, zakaz ich przywiązywania) zostaną rozesłane do poszczególnych federacji krajowych.

Aż do 2012 roku Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board) sprzeciwiała się noszenia przez piłkarki z krajów islamskich chusty (hidżabu), argumentując to obawą przed kontuzjami szyi i głowy zawodniczek. Po upływie 20 miesięcy testów uznano, że nie można dłużej tego zabraniać, ale pod warunkiem, że szczegółowe przepisy będą respektowane.

« 1 »

Zobacz także

  • marek
    01.03.2014 19:01
    a czy za imię Jezus lub znak krzyża piłkarze nadal będę karani?
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama