Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dziś Niedziela Radości

III Niedziela Adwentu, czyli Niedziela "Gaudete" jest jednym z dwóch dni w roku, kiedy kapłan może sprawować liturgię w szatach koloru różowego.

Radosny charakter III Niedzieli Adwentu bardzo wyraźnie pokazują teksty liturgiczne. Radość płynie z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi. W kolekcie czytamy: "Boże, Ty widzisz, z jaką wiarą oczekujemy świat Narodzenia Pańskiego, spraw, abyśmy przygotowali nasze serca i z radością mogli obchodzić wielką tajemnicę naszego zbawienia."  Ten dzień to takie obwieszczenie przez Kościół bliskości Zbawiciela.

Tradycja świętowania Niedzieli "Gaudete" wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Wtedy miała charakter przerwy w poście, była jedynym radosnym akcentem Adwentu. W Adwencie nie grano wówczas na organach i nie przyozdabiano prezbiterium kwiatami. Wolno było to robić jedynie w niedzielę “Gaudete”. Ponadto w niedzielę tę śpiewano hymn “Chwała na wysokości Bogu”. Teraz, gdy Adwent obchodzony jest jako czas radosnego, pełnego tęsknoty oczekiwania stanowi ona raczej kulminacyjny punkt tego okresu.  Trafnie wyraża jego prawdziwą tożsamość. Oprócz tego dnia, liturgię w różowych sztach kapłani mogą sprawować jeszcze tylko w niedzielę laetare – IV niedzielę Wielkiego Postu.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zobacz także

 • vanitas
  15.12.2013 14:22
  Skoro adwent to "czas radosnego oczekiwania" - to po co przerywać go radosną niedzielą gaudete?


  Czyli - zamiast tworzyć "własną teologię" nauczcie się najpierw teologii Kościoła.
  doceń 5
 • Viator
  15.12.2013 22:36
  Ależ to Kościół od dawna tę jedną niedzielę wyróżnia. Podobnie jak jedną z niedziel Wielkiego Postu. Kto tu się powinien uczyć teologii Kościoła?
  doceń 2
 • estor
  13.12.2015 20:24
  Viator, zrozum, że kiedyś adwent nie był okresem radosnego oczekiwania, raczej bliżej mu było do Wielkiego Postu. Stąd wyjątkowość tej niedzieli, dziś raczej niezauważalna. Poćwicz historię.
  doceń 4
 • Gość
  11.12.2016 15:39
  Paskudna kapa. Ten papież totalnie nie ma zmysłu estetycznego. Latino...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL