Nowy numer 24/2021 Archiwum

Sejm nie chce informacji o krzyżach

W porannym głosowaniu posłowie nie zgodzili się na rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację Rady Ministrów na temat działań podjętych w związku z nakazywaniem przez komendanta miejskiego policji w Radomiu zdjęcia krzyży w komendzie.

Przed głosowaniem poseł Marzena Wróbel (Solidarna Polska) wnioskowała o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Zwracając się do marszałek Ewy Kopacz stwierdziła, przez prawie pół roku sprawa zdejmowania krzyży nie została rozwiązana.

- Czy to jest tak, że wracamy do feudalnej zasady „cuius regio, eius religio”? Czy w każdym komisariacie, w zależności od tego, kto nim kieruje, będą określane standardy wyznaniowe? - pytała Wróbel.

"Nasi ojcowie walcząc o Polskę, walczyli pod znakiem krzyża, walczyli o wiarę chrześcijańską, o niepodległość państwa polskiego. To jest święty symbol i nie można pozwolić na to, aby z miejsc publicznych ściągano krzyże, które są symbolem i polskości, i wiary chrześcijańskiej" – powiedziała poseł Wróbel.

Ostatecznie za informacją głosowało 175 parlamentarzystów, przeciwko było 207, a 8 wstrzymało się od głosu.

Kilka miesięcy temu media informowały, że kierujący Policją w Radomiu insp. Karol Szwalbe nakazał usunąć krzyże w tamtejszej komendzie i podległych jej komisariatach. Sekretarkę, która sprzeciwiła się usunięciu krzyża, miał przesunąć na inne stanowisko. Miał także namawiać policjantów, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Szwalbe w liście otwartym skierowanym do swoich podwładnych oświadczył, że nikogo nie namawiał do usuwania krzyży i nie zniechęcał funkcjonariuszy do udziału w pielgrzymce. Przyznał natomiast, że jako osoba niewierząca zdecydował, że w jego gabinecie i sekretariacie będą wisiały tylko symbole państwowe.

Śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez komendanta miejskiego policji wszczęła Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Jak wyjaśniała, działania komendanta "mogły naruszyć ich prawa do uczuć religijnych, czym działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego". Doniesienie złożył Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

29 listopada Prokuratura poinformowała o przedłużeniu śledztwa do 29 grudnia, gdyż nie udało się jeszcze przesłuchać wszystkich świadków.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama