Nowy numer 08/2024 Archiwum

Kto nie skacze, ten Moskal! przejdź do galerii

To miał być reportaż z pokojowej demonstracji na kijowskim Majdanie. Z dnia na dzień stał się historycznym wspomnieniem.

Nie wiem, co częściej słyszałem na Majdanie Niezałeżnosti w Kijowie: hymn Ukrainy czy skandowane przez skaczących ludzi rytmicznie hasło „Kto nie skacze, ten Moskal!”. Właściwie – w tym miejscu na jedno wychodziło. Kiedy wracaliśmy z Kijowa, nie wiedzieliśmy, że za kilkanaście godzin wszystko będzie już zupełnie inne. Po wkroczeniu na Majdan oddziałów Berkut i krwawym rozpędzeniu demonstrantów, było jasne, że pokojowe rozwiązanie konfliktu nie jest chyba możliwe. Ten krótki tekst i zdjęcia mają być świadectwem, że nie tak miało być.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny