Nowy numer 24/2021 Archiwum

Porozumienie z Iranem?

Według irańskiej studenckiej agencji prasowa ISNASzef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano wyraził nadzieję na sfinalizowanie technicznego porozumienia z Iranem podczas swej poniedziałkowej wizyty w Teheranie.

"Mam nadzieję, że dzisiaj (w poniedziałek) będziemy mogli wydać wspólne oświadczenie w oparciu o osiągnięte porozumienie. Eksperci z dwóch stron mają rozmawiać i ostatecznie ustalić szczegóły porozumienia" - dodał Amano przed spotkaniem z szefem irańskiego programu atomowego Alim Akbarem Salehim. Nie ujawniono jednak czego owo porozumienie techniczne ma dotyczyć.

Jest to pierwsza wizyta Amano w Iranie od maja 2012 roku. Pod koniec października doszło do spotkania stron w Wiedniu, gdzie siedzibę ma MAEA, na kolejnej rundzie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego. Po rozmowach obie strony opublikowały wspólne oświadczenie, w którym ponownie podkreśliły chęć osiągnięcia porozumienia.

Szczegółów nie ujawniono, ale najpewniej chodzi o to, aby Teheran umożliwił agencji większy dostęp do swoich instalacji nuklearnych w celu ich skontrolowania.MAEA aktywnie zajmuje się działalnością nuklearną Iranu, który jest podejrzewany o wykorzystywanie swojego programu nuklearnego do budowy broni atomowej. Rozmowy MAEA-Iran rozpoczęły się na początku 2012 roku, ale do tej pory nie przyniosły żadnych efektów.

Rezultatów nie przyniosły również ostatnie rokowania w Genewie Iranu z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy). Rokowania przerwano po północy z soboty na niedzielę bez porozumienia. Mają one być wznowione 20 listopada.Ich ostatecznym celem jest uzyskanie porozumienia ograniczającego najbardziej kontrowersyjne aspekty irańskiego programu nuklearnego. W zamian przewiduje się złagodzenie niektórych sankcji powodujących dotkliwe straty dla gospodarki Iranu.

Do najbardziej spornych spraw należy kwestia zamknięcia irańskiego reaktora mogącego służyć do produkcji wzbogaconego uranu o znaczeniu militarnym, losu irańskich zapasów wzbogaconego uranu oraz zakresu i terminów łagodzenia sankcji gospodarczych wobec Iranu.Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Iran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat. 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama