Nowy numer 43/2020 Archiwum

Papież: Płonący piec miłości

Do ponownego odkrycia piękna wiary we wspólnotę świętych zachęcał papież Franciszek podczas dzisiejszej (30 października) audiencji ogólnej w Watykanie. Na placu św. Piotra zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych.

Ojciec Święty zaznaczył, że używane przez Katechizm Kościoła Katolickiego określenie wspólnota świętych odnosi się zarówno do rzeczy świętych jak i osób świętych. Swoją katechezę skoncentrował na tym drugim pojęciu, przypominającym, że istnieje komunia życia między tymi wszystkimi, którzy należą do Chrystusa.

TŁUMACZENIE:

„Relacja między Jezusem a Ojcem jest „źródłem” więzi między nami chrześcijanami: jeśli jesteśmy wewnętrznie włączeni w to „źródło”, w ten płonący piec miłości, to możemy się wówczas stać prawdziwie jednym sercem i jedną duszą między nami, gdyż miłość Boga spala nasze egoizmy, nasze osądy, nasze podziały wewnętrzne i zewnętrzne.”

Ponadto Papież Franciszek wskazał, że doświadczenie braterskiej wspólnoty prowadzi nas do komunii z Bogiem. Nasza wiara potrzebuje wsparcia innych, zwłaszcza w chwilach trudnych.

TŁUMACZENIE:

„Jak piękne jest wspieranie się nawzajem w cudownej przygodzie wiary! Mówię to, bo skłonność do zamykania się w sferze prywatnej silnie wpłynęła także na środowisko religijne, do tego stopnia, że często trudno prosić o pomoc duchową osoby dzielące z nami doświadczenie chrześcijańskie.”

Ojciec Święty dodał, że komunia świętych wykracza poza życie doczesne, poza śmierć i trwa wiecznie. Jak mówił papież ta komunia między niebem a ziemią realizuje się przede wszystkim w modlitwie wstawienniczej, która jest najbardziej wzniosłą formą solidarności i która także tkwi u podstaw uroczystości liturgicznej Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, które będziemy przeżywali w najbliższych dniach.

Dziękujmy Bogu za dar i pragnienie świętości, które nas jednoczy - powiedział papież Franciszek pozdrawiając Polaków.

TŁUMACZENIE:

„Pozdrawiam wszystkich Polaków. Moi drodzy, wszyscy ochrzczeni żyjący tu na ziemi oraz wszystkie dusze w Czyśćcu i święci w Niebie tworzą jedną wielką rodzinę. Ta komunia między ziemią a niebem realizuje się szczególnie w modlitwie wstawienniczej, która jest najbardziej wzniosłą formą solidarności, i która także stanowi podstawę uroczystości liturgicznej Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia wiernych zmarłych, które będziemy przeżywali w najbliższych dniach. Dziękujmy Bogu za dar i pragnienie świętości, które nas jednoczy. Niech Bóg wam błogosław!”

Papież: Płonący piec miłości   PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama