Nowy numer 44/2020 Archiwum

Feliks wróci na Łubiankę?

Metropolia Wołokołamski Hilarion (Alfiejew), przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego i najbliższy współpracownik patriarchy Cyrla ostro zareagował na plany restauracji pomnika Feliksa Dzierżyńskiego.

Ma on powrócić na plac Łubianki w centrum Moskwy. Stał tam przed gmachem, który w przeszłości był centralą NKWD, później KGB, a teraz jest siedzibą rosyjskiego kontrwywiadu FSB. Pomnikowy „Krwawy Feliks”, twórca zbrodniczej Czeki został zdjęty z cokołu po nieudanym puczu w sierpniu 1991 r. Po kilku latach w tym miejscu stanął tzw. Kamień Sołowiecki, upamiętniający ofiary stalinowskiego terroru. Obecnie trwają przygotowania do restauracji pomnika Dzierżyńskiego, która ma kosztować 25 mln rubli.

Jak to możliwe – pytał metropolita Hilarion - że nadal nie stanął w Moskwie żaden pomnik upamiętniający rosyjskich męczenników - ofiary komunizmu, a planuje się restaurację pomnika twórcy czerwonego terroru? Zwrócił także uwagę, że w Moskwie żadna ulica nie nosi imienia ofiar totalitarnego systemu, choć to oni powinni być wzorcami dla współczesnych. Zapowiedział, że Cerkiew przygotuje program edukacyjny przybliżający społeczeństwu sylwetki osób, które straciły życie w czasach stalinowskiego terroru. Jak powiedział metropolita Hilarion, gdyby w naszej historii nie było takich zbrodniarzy, jak Dzierżyński, czy Lenin, Rosja byłaby w zupełnie innym miejscu swego cywilizacyjnego rozwoju. Natomiast, gdyby nie było świętych męczenników, Rosja w ogóle by nie istniała, gdyż to wiara pozwoliła Rosjanom przetrwać najtrudniejsze momenty współczesnej historii.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się