Nowy numer 9/2021 Archiwum

Czesi wybierają nowy parlament

Czesi wybierają nowych posłów. W piątek początek dwudniowego głosowania w przedterminowych wyborach do Izby Poselskiej. Do boju o 200 poselskich mandatów stanęło 5923 kandydatów z 23 partii i komitetów wyborczych.

Wybory rozpoczną się o godzinie 14 zaś lokale wyborcze będą otwarte do godziny 22. W sobotę głos oddać można między 8 a 14. Czeski Urząd Statystyczny, który zajmuje się zliczaniem głosów, opublikuje oficjalne wyniki późnym popołudniem.

Okręgi wyborcze pokrywają się z podziałem administracyjnym Czech na kraje. Ilość mandatów przypadających na dany okręg ustalana jest dopiero po wyborach i zależy od liczby oddanych głosów. Próg wyborczy wynosi 5 proc. dla pojedynczych partii i ugrupowań politycznych, oraz odpowiednio 10, 15 i 20 proc. dla koalicji, w zależności od tego, czy składają się z dwóch, trzech czy większej liczby podmiotów. Mandaty są przyznawane według metody d'Hondta.

Według ostatniego sondażu do Izby Poselskiej dostanie się 7 ugrupowań. Instytut TNS Aisa wskazuje, że największym poparciem cieszą się Socjaldemokraci (23 proc.) oraz ruch TAK (16 proc.). Trzecie miejsce w rankingu przypadło komunistom (14 proc.). Próg wyborczy mają szansę przekroczyć dotychczas rządzące partie ODS i TOP 09 a także chadecy i ruch ŚWIT bezpośredniej demokracji Tomiego Okamury.

Przedterminowe wybory zostały ogłoszone w wyniku samorozwiązania niższej izby parlamentu. Było to konsekwencją afery korupcyjno-obyczajowej, w wyniku której upadł koalicyjny rząd premiera Petra Neczasa. Za samorozwiązaniem parlamentu głosowało 140 deputowanych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama