Nowy numer 43/2020 Archiwum

RWKiM potępia podpalenie meczetu w Gdańsku

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia ataki na miejsca modlitwy muzuł­manów, których najnowszym przejawem była próba podpalenia meczetu w Gdańsku - czytamy w komunikacie. Rada przypomina, że Polska szczyci się tradycją tolerancji w odniesieniu do różnych grup etnicznych i religij­nych a agresja i przemoc nie przyczyniają się do rozwiązywania problemów, a raczej je podsycają.

Publikujemy Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w sprawie próby podpalenia meczetu w Gdańsku

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia ataki na miejsca modlitwy muzuł­manów, których najnowszym przejawem była próba podpalenia meczetu w Gdańsku w nocy z 15/16 października 2013 r.

Z niepokojem i smutkiem odnotowujemy tego typu wydarzenia, których kilka miało miej­sce na przestrzeni ostatnich lat. Ataki na miejsca kultu religijnego zdarzały się dotąd w na­szym kraju wyjątkowo i to w okresach, które nie przywołują dobrych skojarzeń (np. okres agresywnej kontrreformacji w XVII w., gdy w 1609 r. zburzono meczet w Trokach oraz miej­sca kultu innych wyznań).

Polska szczyci się tradycją tolerancji w odniesieniu do różnych grup etnicznych i religij­nych, a ich członkowie potrafią znajdować przestrzenie porozumienia i współdziałania. Agresja i przemoc nie przyczyniają się do rozwiązywania problemów, a raczej je podsycają. Dlatego Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów apeluje o zachowanie umiaru w sporach i o zwrócenie uwagi na konsekwencje zaostrzania ideologicznych debat.

W imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Andrzej Saramowicz – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami chrześcijaństwa i islamu w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski i współorganizatorem Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Działalność Rady jest udokumentowana na jej stronie: http://www.radawspolna.pl

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama