Nowy numer 44/2020 Archiwum

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach

Do co najmniej 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, które nawiedziło we wtorek środkowe Filipiny - poinformował przedstawiciel służb obrony cywilnej kraju. 33 osoby zostały ranne. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Jak sprecyzował Reynaldo Balido, 15 osób zginęło w prowincji Cebu na wyspie o tej samej nazwie, cztery osoby na wyspie Bohol, a jedna na wyspie Siquijor.

Poprzedni bilans mówił o co najmniej sześciu ofiarach śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi spowodowało zniszczenia m.in. w portach morskich i lotniczych na Cebu i Bohol. Wywołało także panikę wśród mieszkańców wielu miast.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miasta Balilihan na wyspie Bohol, ok. 630 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Manili, a ich ognisko - na głębokości 56 kilometrów.

Według Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii w ciągu dwóch godzin doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych.

Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej na Pacyfiku. W 1990 roku na największej filipińskiej wyspie Luzon w wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,7 w skali Richtera zginęło prawie 2 tys. ludzi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama