Nowy numer 43/2020 Archiwum

Obojętność pustoszy świat

Około 200 tys. katolików uczestniczyło 13 października w uroczystościach związanych z 96. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja ukazywała się tam trojgu dzieciom od 13 maja do 13 października 1917 r.

Przewodniczący Mszy św. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, podkreślił w homilii, że największym wyzwaniem dla Kościoła jest obojętność religijna. Wezwał katolików, by dawali świadectwo swej wiary wobec obecnego pokolenia kobiet i mężczyzn, „kuszonych przez wzrastającą sekularyzację i obojętność, które dokonują spustoszenia” w świecie.

Dzień wcześniej kardynał przekazał pielgrzymom pozdrowienia od papieża wraz z jego prośbą o modlitwę w jego intencji.

Po raz pierwszy międzynarodowa pielgrzymka w rocznicę objawień fatimskich odbywała się pod nieobecność oryginalnej figury Matki Bożej z kaplicy objawień. Przebywała ona w tym czasie w Watykanie w związku z obchodami Dnia Maryjnego w ramach Roku Wiary.

Kościół katolicki w Portugalii ma nadzieję, że papież Franciszek odwiedzi Fatimę w 2017 r., w setną rocznicę objawień Matki Bożej. - Wierzę, że przyjedzie do Fatimy. Papież Franciszek ma wielką cześć dla Matki Bożej Fatimskiej - powiedział kard. Bertone w rozmowie z radiem Renascença. Fatimę odwiedziło dotychczas trzech papieży: Paweł VI w 1967 r., Jan Paweł II trzykrotnie w 1982, 1991 i 2000 r. oraz Benedykt XVI w 2010 r.

Ustępujący 15 października z funkcji sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Bertone przewodniczył już międzynarodowej pielgrzymce w Fatimie w 2007 r., gdy obchodzono tam 90. rocznicę objawień maryjnych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama