Nowy numer 24/2021 Archiwum

SLD umywa ręce

Decyzję o udziale w referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ewentualnym sposobie głosowania SLD pozostawia swoim wyborcom - zdecydowała w niedzielę Rada Warszawska Sojuszu. Referendum to inicjatywa, która toruje drogę do władzy PiS - uważa SLD.

To właśnie zaangażowaniem PiS w akcję referendalną tłumaczył niedzielną decyzję Rady szef stołecznego Sojuszu Sebastian Wierzbicki. "To, co się dzieje w ostatnich dwóch tygodniach, pokazuje jasno i wyraźnie, że nie jest to inicjatywa obywatelska. Jej celem nie jest zmiana Warszawy, a torowanie drogi do władzy IV RP" - ocenił Wierzbicki na niedzielnej konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady.

Jak dodał, nie ma na to zgody SLD. "Nie ma zgody na to, aby w stolicy naszego państwa odtworzyła się IV RP. Z drugiej strony, szanujemy głos 200 tys. mieszkańców Warszawy, którzy podpisali się pod wnioskiem referendalnym. Z tego względu SLD przyjął w dniu dzisiejszym stanowisko, żeby decyzję o udziale w referendum i ewentualnym sposobie głosowania pozostawić naszym wyborcom do własnej decyzji" - zaznaczył Wierzbicki.

Lider warszawskiego Sojuszu przyznał też, że istotny wpływ na decyzję miał sobotni list b. szefowej warszawskiej PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej do członków stołecznego Sojuszu, w którym pozytywnie odniosła się do postulatów dotyczących miasta. "Mamy deklarację ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz, że ona pod tymi postulatami również się podpisuje. Czekamy - będziemy Hannę Gronkiewicz-Waltz rozliczać za rok z tego, co zrealizowała z tych postulatów" - zaznaczył Wierzbicki.

We wrześniu Rada Warszawska Sojuszu sformułowała 13 postulatów programowych dla Warszawy, m.in. od których spełnienia uzależniała decyzję, czy poprzeć referendum, czy nie. Chodziło np. o rozwiązanie problemu reprywatyzacji, przede wszystkim w kontekście pomocy dla lokatorów, wyrównanie dysproporcji w rozwoju dzielnic poprzez zmianę sposobu naliczania ich budżetów, zmniejszenie liczby dzieci w klasach szkolnych, wycofanie się z likwidacji szkół. SLD chciało też zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, przywrócenia 50-procentowej zniżki na bilety komunikacji miejskiej dla emerytów oraz refundacji in vitro z budżetu miasta.

PO w liście, który został zaprezentowany na sobotnim zjeździe wyborczym Platformy, pozytywnie odniosła się do 12, spośród 13, postulatów Sojuszu. Sprzeciw wzbudziła jedynie kwestia dofinansowania in vitro. Jak podkreśliła Kidawa-Błońska, nie jest to zadanie własne samorządu. "Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016 realizowany przez ministerstwo zdrowia jest finansowany z budżetu państwa" - czytamy w liście do SLD.

Z informacji PAP wynika, że jednomyślności wśród członków Rady Warszawskiej nie było - cześć polityków optowała za poparciem referendum. Udział w głosowaniu w przyszłą niedzielę zadeklarował w rozmowie z PAP wiceszef Sojuszu, b. premier Józef Oleksy. Jak podkreślił, chciałby skorzystać z cennej, demokratycznej formy, jaką jest referendum, nie chciał jednak ujawnić, jak będzie głosował.

Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała popierają m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska, których działacze włączyli się w zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydent Warszawy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama